YÖK Tarafından Araştırma Yapacak Lisansüstü Öğrencilere Burs Fırsatı

Yükseköğretim Kurulun, üniversitelerin araştırma projelerinde görev yapacak yüksek lisans ve doktora öğrencilerine ilk defa verilecek bursların üst sınırlarını belirledi.

YÖK Tarafından Araştırma Yapacak Lisansüstü Öğrencilere Burs Fırsatı

Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararına göre, üniversitelerin araştırma projelerde görev alan yüksek lisans öğrencilerine ilk defa aylık bin 400 lira, doktora öğrencilerine ise aylık 2 bin 100 liraya kadar burs ödenecek.

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç yapmış olduğu açıklamada, üniversitelerin kendi araştırma fonlarından bursiyer çalıştırabilmeleri için Üretim Reform Paketi kapsamında yasal düzenleme yapıldığını söyledi.

Üniversitelerin organize edeceği yeni bir destek mekanizmasının böylece yasal dayanağa kavuşturulduğunu söyleyen Başkan Saraç, "Bu yeni düzenleme ile üniversiteler bilimsel araştırma projeleri birimlerince kendi kaynaklarından desteklenen projelerde bursiyer istihdam edebilecek. 

YÖK Yürütme Kurulu, bursiyerlere ödenebilecek bursların üst sınırlarını belirlendi. Bu kapsamda üniversiteler, projelerde görev alan yüksek lisans öğrencilerine aylık bin 400 lira ve doktora öğrencilerine ise aylık 2 bin 100 liraya kadar burs ödeyebilecekler." bilgilerini verdi.

Ülkenin sürdürülebilir kalkınması ve sosyo-ekonomik ve kültürel gelişiminde nitelikli insan kaynağının önemine dikkati çeken YÖK Başkanı Saraç, bu düzenlemenin Türk yükseköğretim tarihinde ilk uygulamalar arasında olduğunu açıkladı.

Başkan Saraç, "Bu düzenleme, yükseköğretim kurumlarınca desteklenen projelerin niteliğini daha da artıracak ve böylelikle üniversitelerimizin Ar-Ge yetkinliği daha da gelişecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER