YÖK, YDS Sonucu Olmayanlara Şartlı Kayıt Hakkı Tanıdı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Kovid-19 salgın dolayısıyla yüksek lisans, doktora veya sanatta yeterlik gibi lisansüstü programlara başvuracak adaylarla doktora veya sanatta yeterliğe başvuracak araştırma görevlilerine, Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) puanlarına dair belgelerini, sınav sonuçları açıklandıktan sonra yükseköğretim kurumlarına ibraz etme hakkı getirdi.

YÖK, YDS Sonucu Olmayanlara Şartlı Kayıt Hakkı Tanıdı

Kovid-19 salgın sebebiyle ÖSYM tarafından 27 Eylül'tarihine kadar ertelenen YDS'ye dair YÖK'e başvuran adaylar, YDS puanlarını gösteren sonuç belgeleri olmadığı için yükseköğretim kurumlarında açılan lisansüstü programlara başvuru yapamadıklarını belirterek, mağduriyetlerini dile getirdi.

Adayların mağdur olmaması için YÖK tarafından 2020-2021 güz dönemi lisansüstü başvurularına mahsus olmak üzere, lisansüstü programa başvuru sırasında alakalı üniversiteler tarafından aranan "YDS puanının değerlendirme işlemlerine katılmamasına ve kayıt hakkı kazanan adayların şartlı kaydının yapılması" kararlaştırıldı.

Araştırma görevlilerine de şartlı kayıt hakkı imkanı

Araştırma görevlileri için de doktora veya sanatta yeterlik başvuru ve kabul şartları arasında yer alan yabancı dil puanı belgesinin süresi bitenlerin, "yüksek lisans programına kayıt yaptırdıkları dönemde ibraz ettiği puanların kullanılarak şartlı kayıtlarının yapılmasına" imkan tanındı.

YDS sonuç belgesi 5 gün içerisinde ibraz edilecek

Başvurularını yabancı dil puanları bulunmadan yapan adayların, ÖSYM'nin 27 Eylül 2020 tarihli YDS sonucun açıklamasından itibaren 5 gün içinde mesai bitimine kadar sonuç belgelerin yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri gerekecek.

Belgelerini belirlenen tarihe kadar ibraz etmeyenlerin işlemleri, kayıt şartlarını sağlamadıklarından iptal edilecek.

Öğrenci lehine olan makul gerekçeler dikkate alınmaya devam edilecek

Konuya dair YÖK yetkilileri, "Öğrenci dostu YÖK" olarak, içinde bulunulan zor şartlarda, öğrenci lehine olan makul gerekçeleri istismara yol açmamak şartıyla, her zaman dikkate alacaklarını belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER