Yoksul öğrencilerin müzeye ulaşımı sağlanacak

Rahmi Koç Müzesi bünyesinde açılan “Renkli Matematik Dünyası Eğitim Merkezi” sergisinden, sosyal ve ekonomik imkanları kısıtlı bölgelerde okuyan ilköğretim öğrencilerinin ulaşımları sağlamak amacıyla İstanbul Rotary Kulübü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında protokol imzalandı.

Yoksul öğrencilerin müzeye ulaşımı sağlanacak

Müzedeki sergide yapıaln imza törenine, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız ve İstanbul Rotary Kulübü 2010-2011 Dönem Başkanı Nural Denker katıldı. Sergide, eğlendirirken öğrenmeyi sağlayan matematik mekanizmaları hakkında bilgi alan Yıldız, bu sergi ile amaçlarının, matematiğin daha sevimli hale getirilmesi olduğunu söyledi. Matematiğin güncel yaşantının bir parçası olduğunu bu sergi ile desteklemek istediklerini anlatan Yıldız, buradaki mekanizmalarla çocuklara, “her çocuk matematik yapabilir” fikrini de aşılamak istediklerini vurguladı. Yıldız, “Renkli Matematik Dünyası Eğitim Merkezi sergisinin, çocuklarımızın bilimsel bilgiye olan merakını artıracak. Bu sergi ile İstanbul'daki daha dezavantajlı okullarımızdaki öğrencileri buraya getirerek, bu imkanlardan faydalanmalarını sağlamak istiyoruz. Ülkemizde bu tür sergiler oluyor ama genel anlamda böyle bir matematik sergisi ilk kez bir müze aracılığı ile yapılıyor. Çocuklarımıza, müze yoluyla eğitime de katkı sağlıyor. Dünyada müzecilik, eğitimin bir aracı olarak değerlendiriliyor. Dolayısıyla  İstanbul'da da biz bu yolda ilerliyoruz.”

Nural Denker de İstanbul Rotary Kulübü olarak bu dönem bilim ve sanata ağırlık verdiklerini belirterek, “Bilim dalında, Rahmi Koç Müzesi'nin destek verdiği ve yer tahsis ettiği, Almanya'da “Mathematikum” adı altında bulunan sergiyi 'Renkli Matematik Dünyası' adını verdiğimiz bir benzeriyle burada açtık” dedi. Serginin çok ilgi gördüğünü ifade eden Denker, sosyal ekonomik anlamda  desteklenmesi gereken bölgelerdeki öğrencileri de İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün  katkılarıyla sergiye getirdiklerini anlattı.

İmzalanan protokol kapsamında, sosyal ve ekonomik imkanları kısıtlı bölgelerdeki 100 ilköğretim okulundan 40'ar öğrenci ve 2'şer öğretmen, sergiyi ücretsiz olarak ziyaret edebilecek. Protokol dışında kalan okulların da 5 TL karşılığında ziyaret edebileceği sergi, Aralık ayına kadar açık kalacak.

 

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER