YÖK’ten Doktor Adayları İçin Yeni Karar

YÖK'ten tıp fakültesi son sınıf öğrencilerinin uygulama eğitimlerine dair alınan kararları içeren yazı üniversitelere gönderildi.

YÖK’ten Doktor Adayları İçin Yeni Karar

Yazıda, ülkenin Kovid-19 küresel salgınla mücadele sürecinde tıp fakülteleri son sınıf öğrencilerinin üniversitelerin sağlık uygulama ve araştırma merkezlerinde (üniversite hastanesi) sürdürdükleri eğitimlerine ara verildiği hatırlatıldı.

Doktor adayı öğrencilerin uygulamalı eğitimlerinin yaz aylarına kalmasının; mezuniyetlerinin uzaması riski, TUS'a girememe ve mağduriyet ihtimalini de barındırdığından, konunun Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında ele alındığı belirtilen yazıda, bu kapsamda, tıp fakültelerindeki uygulama eğitimlerinin büyük bir kısmının tamamlandığı da dikkate alınarak 2019 ve 2020 eğitim öğretim yılı bahar dönemi ile sınırlı kalmak şartıyla tıp fakültesi son sınıf öğrencilerine dair yeni kararlar alındığı belirtildi.

Tıp fakültesi son sınıf öğrencileri, rızalarının alınması şartıyla eğitimlerine kendi üniversite hastanelerinde devam edebilecek. Bu öğrencilerin, diledikleri takdirde bulundukları şehirlerdeki bir başka üniversitenin hastanesinde yada Sağlık Bakanlığı taşra teşkilatlarında, ilgili birimlerin oluruna dayalı olarak aile hekimliği, halk sağlığı merkezleri gibi birimlerde yaptıkları saha uygulamaları, intörnlük uygulamalarının kalan kısmına sayılabilecek.

İntörnler, ayrıca uygulama eğitimlerinin kalan sürelerini, dijital imkanlarla uzaktan öğretim yoluyla ders, ödev, proje, vaka analizi gibi faaliyetlerle tamamlayabilecek.

Üniversiteler, bütün bu imkanlardan yararlanarak öğrencilerin, içinde yaşanılan zamanda ellerinde olmayan sebeplerle başarısızlık dışında sene kaybına uğramaması için gerekli tedbirleri alacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER