Yükseköğretim tarihinde bir ilk: YÖK öğrenci hareketliliği raporunu açıkladı

YÖK, 2021'de YKS'ye başvuran öğrencilerden bir yükseköğretim programına yerleşen 815 bin 365 kişinin ikamet ettikleri il ve yerleştirme verileriyle "Yükseköğretime Geçişte Öğrenci Hareketliliği" raporu hazırladı.

Yükseköğretim tarihinde bir ilk: YÖK öğrenci hareketliliği raporunu açıkladı

YÖK, 2021'de YKS'ye başvuran öğrencilerden bir yükseköğretim programına yerleşen 815 bin 365 kişinin ikamet ettikleri il ve yerleştirme verileriyle "Yükseköğretime Geçişte Öğrenci Hareketliliği" raporu hazırladı. Rapora göre yükseköğretim kurumuna yerleşenlerin yarısını, Marmara ve İç Anadolu bölgelerindeki bir yükseköğretim kurumuna yerleşenler oluşturdu. Marmara Bölgesi'nde yaşayan her 4 öğrenciden 3'ü aynı bölgedeki okullara yerleşti. Ayrıca büyükşehirlere bir yönelim olduğu dikkati çekti.

Yükseköğretim Kurulunun (YÖK), 2021'de Yükseköğretim Kurumlarına Geçiş Sınavı'na (YKS) başvuranlardan bir yükseköğretim programına yerleşen 815 bin 365'inin ikamet ettikleri il ve yerleştirme verileriyle hazırladığı "Yükseköğretime Geçişte Öğrenci Hareketliliği" raporu açıklandı.

ÖĞRENCİ DAĞILIMI İLE NÜFUS DAĞILIMI ARASINDA FARKLILIKLAR VAR

Yükseköğretime Geçişte Öğrenci Hareketliliği Raporu'na göre, yükseköğretim kurumuna yerleşenlerin yarısını, Marmara (Yüzde 31,1) ve İç Anadolu (Yüzde 20,6) bölgelerindeki bir yükseköğretim kurumuna yerleşenler oluşturdu. Açık öğretim hariç yerleşen öğrencilerin dağılımı ile Türkiye nüfusunun dağılımı arasında önemli farklılıklar tespit edildi.

Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 10'u Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşarken, sınavı kazanan her 100 kişiden sadece 5'i (Yüzde 4,9) bu bölgedeki okullara yerleşti.

Öte yandan, İç Anadolu Bölgesi, Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 15'ine ev sahipliği yaparken, bir yükseköğretim kurumuna yerleşenlerin yüzde 20,6'sı bu bölgeyi tercih etti.

MARMARA'DA YAŞAYAN 4 ÖĞRENCİDEN 3'Ü AYNI BÖLGEDEKİ OKULLARA YERLEŞTİ

İkametgah bölgesindeki yükseköğretim kurumuna yerleşme oranı açısından Marmara yüzde 73,8 ile ilk sırada yer aldı, bu bölgedeki bir yükseköğretim kurumuna yerleşen 4 öğrenciden 3'ünün yine bu bölgede ikamet ettiği belirlendi. Bu bölgede ikamet eden yaklaşık 205 bin adaydan 151 bini Marmara'daki yükseköğretim kurumlarına, 54 bini ise diğer bölgelerdeki yükseköğretim kurumlarına yerleşti.

GÜNEYDOĞU ANADOLU'DAKİ ÖĞRENCİLERİN FARKLI BÖLGELERE YERLEŞME ORANI YÜKSEK

Akdeniz Bölgesi'nde yaşayan yaklaşık 94 bin adayın 41 bini kendi bölgesindeki, 53 bini diğer bölgelerdeki okullara yerleşti.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde ikamet eden yaklaşık 55 bin adayın 30 bini aynı bölgedeki yükseköğretim kurumlarında, 25 bini diğer bölgelerdeki yükseköğretim kurumlarında eğitim almaya hak kazandı.

Ege Bölgesi'nde yaşayan yaklaşık 76 bin adayın 43 bini yine bu bölgedeki, 33 bini ise diğer bölgelerdeki üniversitelere yerleşti.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ikamet eden yaklaşık 73 bin adayın 28 bini üniversite eğitimi için kendi bölgesindeki bir okula, 45 bini diğer bölgelerdeki okullara kayıt hakkı kazandı.

İç Anadolu Bölgesi'nde ikamet eden yaklaşık 119 bin adaydan 80 bini yine aynı bölgede kaldı, 39 bini ise diğer bölgelerdeki yükseköğretim kurumlarına yerleşti.

Karadeniz Bölgesi'nde yaşayan yaklaşık 67 bin adaydan 36 bini bu bölgede, 31 bini ise diğer bölgelerdeki üniversitelerde eğitim alma hakkına sahip oldu.

Rapora göre, Türkiye genelinde 24 şehir tüm illere öğrenci gönderdi. Geldikleri iller bakımından değerlendirildiğinde ise 26 şehir, Türkiye’nin 81 ilinden öğrenci çekti. İl düzeyinde değerlendirildiğinde İstanbul'un yüzde 67,5 ile ülke genelinde kendi ikamet ettiği ilde kalma açısından en yüksek orana sahip olduğu görüldü. Raporda her bir ilin kendisini önemli oranda beslediği ve bölge içi hareketliliğe neden olduğu verilere dayalı ortaya konuldu. Bununla birlikte başta İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlere bir yönelim olduğu dikkati çekti.

81 İL İÇİN 486 HARİTA OLUŞTURULDU

Yükseköğretime Geçişte Öğrenci Hareketliliği raporuyla, her bir il için 6 olmak üzere 81 kent için toplam 486 harita oluşturuldu. Ayrıca iller ve bölgeler arası hareketliliği göstermek için 10 kordon diyagramı, 10 çubuk grafiği, 1 güneş ışığı grafiği ve 22 tablo kullanıldı.

"YÜKSEKÖĞRETİM TARİHİNDE İLK KEZ HAZIRLANDI"

Dr. Mustafa Çakıroğlu konuya ilişkin sosyal medya hesabı Twitter'dan açıklama yaptı. Çakıroğlu, yükseköğretim tarihinde bu türden bir raporun ilk kez hazırlandığını belirterek, "Hem veri görselleştirme açısından hem de yükseköğretim ekosistemimizdeki iller-bölgeler arası hareketliliği ve geçişleri analiz etmek için eşsiz bir çalışma olmuş." dedi.

Çakıroğlu'nun açıklamaları şöyle;

"Yükseköğretim tarihimizde bu türden bir rapor ilk kez hazırlanıyor. Hem veri görselleştirme açısından hem de yükseköğretim ekosistemimizdeki iller-bölgeler arası hareketliliği ve geçişleri analiz etmek için eşsiz bir çalışma olmuş. Raporun çıktıları ne işe yarayacak? Bu raporun çıktıları iyi analiz edildiğinde başta üniversiteler olmak üzere kredi yurtlar kurumu ve özel yurtlar sivil toplum kuruluşları belediyeler valilikler vb. kurumların veri temelli politika yapımlarına/stratejilerine yön verebilir. Özellikle de ulaşım sektöründeki sefer sayılarının ve lokasyon planlamalarının işine yarayacağı kesin."

KARAR GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER