2018 Yılı Asgari Ücret Desteğinin Tutarı Belirlendi

Resmi Gazete’de yayımlanan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun Geçici 75. maddesi uyarınca asgari ücret destek miktarı netleşti.

2018 Yılı Asgari Ücret Desteğinin Tutarı Belirlendi

Özel sektöre verilecek destek tutarın belirlenmesine dair Bakanlar Kurulu kararı geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran ayı TÜFE oranını yüzde 2.61 olarak açıklamasından sonra senelik enflasyon oranı yüzde 15.39’a yükselmişti. 

Artan enflasyon rakamlarına rağmen asgari ücretle geçinmeye çalışan vatandaşların gözü asgari ücrete yapılacak olan destek tutarına çevrilmişti. Konuyla ilgili olarak Bakanlar Kurulu Kararı belli oldu. 

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun Geçici 75’inci Maddesi Uyarınca 2018 senesinde özel sektör istihdam sağlayıcılara verilecek olan destek tutarının belirlenmesine dair Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre asgari ücrete destek miktarı belli oldu. 2018 sene Ocak ile Eylül ayları/dönemleri için sağlanacak destek tutarına esas gün sayısının tespitinde dikkate alınacak prime esas günlük kazanç tutarı 120 TL, desteğe esas günlük tutar ise 3,33 TL olarak tespit edildi.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun Geçici 75'inci Maddesinin birinci fıkrası kapsamında tespit edilen prime esas kazanç tutarı, 18 Ekim 2012 tarihli ve 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu hükümleri uyarınca toplu iş sözleşmesi uygulanan özel sektör işverenlerine ait işyerlerinde 180 TL olarak uygulanacak.

Kaynak : Milli Gazete

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER