2019 Bütçesi Yolda! Tek Bir Kalemde Tasarruf Yok

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın geniş kapsamlı tasarruf tedbirlerin yer aldığı Yeni Ekonomik Programı açıklamasından sonra gözler 2019 bütçesine çevrildi. 

2019 Bütçesi Yolda! Tek Bir Kalemde Tasarruf Yok

Anayasaya göre 17 Ekim'e kadar TBMM'ye sunulması gereken yeni bütçeye tasarruf adımların damga vurması bekleniyor. Bütçede yeni yatırım harcamaları, personel alımları ve kamuda taşıt giderleri tasarruf tedbirleri çerçevesinde azaltılacak.

2018 sene sonuna kadar Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından tüm bakanlıklara verilen tasarruf hedeflerinin yeni bütçe sonrasında da verilmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi'nin ilk bütçesi, yeni kurulan Strateji ve Bütçe Başkanlığının teşkilatlanması tamamlanamadığı için Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanıyor.

Yeni Ekonomi Programı'nda yer alan 60 milyar liralık tasarruf tedbirleri 2019 bütçesinde kendini gösterecek. Suriye ve Irak'ta terör örgütlerine yönelik operasyonların gelecek dönemde devam edeceği sinyallerin verilmesi sonrası savunma bütçesine ayrılan payda herhangi bir azalış beklenmiyor.

17 Ekim'e kadar TBMM'ye sunulacak 2019 bütçesi ilk olarak Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülecek. Yeni dönemin Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki bütçe görüşmelerine Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal'ın katılması bekleniyor.

Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununda yer alan maddede kamu idarelerinin, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Bütçe Hazırlama Rehberi'nde yer alan esaslar çerçevesinde, bütçe gelir ve gider tekliflerini gerekçeli olarak hazırlayarak, yetkilileri tarafından imzalanmış şekilde Eylül ayı sonuna kadar Cumhurbaşkanlığına göndermesi gerektiği biliniyor.

Anayasada bütçe kanun teklifinin mali yılbaşından en az 75 gün evel Cumhurbaşkanı tarafından TBMM'ye sunulması gerekiyor. Anayasa değişikliği ile bütçe kanununun süresinde yürürlüğe konulamaması durumunda, geçici bütçe kanunu çıkarılması gerekiyor.

Geçici bütçe ödenekleri, bir önceki sene bütçe başlangıç ödeneklerin belirli bir oran esas alınarak belirlenecek. Geçici bütçe kanununun da çıkarılamaması durumunda ise yeni bütçe kanunu kabul edilinceye kadar bir önceki senenin bütçesi tekrardan değerleme oranına göre çoğaltılarak uygulanacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER