AK Partili Muş'tan çalışan emekliye ikramiye açıklaması

Çalışan emeklilere de çalışmayan emeklilere olduğu gibi 5 bin liralık ikramiyenin verilip verilmeyeceğim merak edilirken, AK Partili isim Mehmet Muş'tan konuyla ilgili açıklama geldi. Muş, çalışan emeklilere 5 bin lira ödenmesine yönelik düzenlemenin bulunduğunu belirtirken, "Çalışan emeklilere ödeme yapılması halinde ilave maliyetin ise yaklaşık 23 milyar lira olması beklenmektedir" dedi.

AK Partili Muş'tan çalışan emekliye ikramiye açıklaması

Geçtiğimiz ay verilen be Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan çalışmayan emekliye 5 bin liralık ikramiye çalışmayan emekli vatandaşlara dağıtıldı.

Bu karar sonrasında emekli olup çalışmayan vatandaşlara da ikramiye verilmesi gündeme gelince iktidar ise bununla ilgili bir çalışma başlattı.

Milyonlarca emekli gelecek olan haberi beklerken, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti Samsun Milletvekili Mehmet Muş, çalışan emeklilere bir defaya mahsus 5 bin lira ödenmesine yönelik düzenlemeden, 4 milyon 688 bin 945 kişinin yararlanacağını bildirdi.

Muş, ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nin, TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmeleri sırasında açıklamalarda bulundu.

Teklifte, çiftçinin, esnafın, vatandaşın vergi yükünü artıracak bir düzenlemenin bulunmadığını dile getiren Muş, teklifin vergi alanındaki hükümlerinin, başta döviz kazandırıcı düzenlemeler olmak üzere, kayıt dışılıkla mücadele ve vergi uyumunu artırmaya yönelik olduğunu vurguladı.

4 MİLYON 688 BİN 945 EMEKLİYE DAHA ÖDEME YAPILACAK

Teklifte, çalışan emeklilere 5 bin lira ödenmesine yönelik düzenlemenin de bulunduğunu belirten Muş, şunları kaydetti:

"Gelir ve aylık alan emekli ve hak sahiplerine tek seferlik 5 bin lira ödeme yapılmasına ilişkin kanuni düzenleme 2 Kasım 2023 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Kasım ayında 10 milyon 429 bin 922 kişiye 44 milyar 468 milyon 838 bin 223 lira 34 kuruş ödeme yapılmıştır. Bu kapsamda daha önce ödeme yapılmayan 4 milyon 688 bin 945 emekliye 5 bin lira ödeme yapılacaktır. Çalışan emeklilere ödeme yapılması halinde ilave maliyetin ise yaklaşık 23 milyar lira olması beklenmektedir."

Karar Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER