Alışveriş Merkezlerinde Bir Dönem Daha Sona Eriyor

Alışveriş merkezi yatırımcıları ve perakendeciler, dövizde devamlı artış sebebiyle ayrı düştükleri yolda zorlukların el ele vererek birlikte aşılacağı görüşünde.

Alışveriş Merkezlerinde Bir Dönem Daha Sona Eriyor

Türk Lirası ile satış yapan fakat kirasını dolar kuru üzerinden ödeyen AVM markaları, döviz cinsinden kararlaştırılmış bedeller karşısında adeta isyan etmiş, durumda ve işler kepenk kapatmaya kadar gitmişti. 

Mağaza sahipleri elini rahatlatan karar, Başkan Erdoğan'ın AVM'de dövizle kiralamaya karşı yeniden düzenleme yapılması talimatı ile geldi. 

TL ile ticarete dönüşte en önemli virajlardan biri alınırken, gözler hazırlanacak yönetmeliğe çevrildi. Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren kararnameye göre; AVM ile yapılan sözleşmelerde döviz cinsinden kararlaştırılmış bedeller, 30 gün içinde TL olarak tekrardan  belirlenecek. 

Alışveriş merkezlerinde sadece TL ile kiralama işlemi yapılacak. Reel sektör oyuncuları, yapılacak yönetmelikte kur riskinin sadece şirketlere yüklenmemesi gerektiğini söylüyor. 

AVM'lerin bankalara olan 15 milyar dolarlık kredi borçları düşünüldüğünde ortak bir karar mekanizma işletilmesinin tüm paydaşların yararına olacağı söyleniyor. 

Alman yatırımcı grubun Türkiye kanadı Prime Development'in Genel Müdürü Artuğ Çetin “Özellikle bizim gibi istihdam oluşturanların da korunmasını içeren kurgular düşünülmeli ki ülkemize yabancı yatırımcı gelsin. 

Tüm tarafların riskleri bertaraf edebilmesi için bankaların da üzerine düşeni yapması gerek. TL'ye geçiş için verilen 30 günlük sürenin kısa olması.

Artuğ Çetin, milyonlarca kontratın varlığından söz ediyor ve sürenin uzatılmasını istiyor. BMD Başkanı Sinan Öncel de süresi dolmuş sözleşmelerle ilgili yoğun bir mesai yapılacağını doğruluyor. 

Şimdi uzlaşma ve verimli çalışma zamanı” Öncel, sıkıntı gördükleri AVM'lerde 2016 senenin kurları düzeyinde bir dengenin oluşacağını tahmin ediyor.   

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2018, 13:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER