Altın fiyatları ‘güvercin Fed’ etkisiyle yükseldi

Altın fiyatları, Fed Başkanı Jerome Powell’ın güvercin açıklamalarının etkisiyle yükseldi. Ons altın yüzde 2'ye yaklaşan yükselişle 1800 doları aştı. Gram altında da 1078 TL ile rekor geldi.

Altın fiyatları ‘güvercin Fed’ etkisiyle yükseldi

Altın Fiyatları, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın dün faiz artırım hızını yavaşlatabileceklerini açıklamasıyla yükseldi.

Powell’ın sıkılaştırma politikasının hızında yavaşlamaya açık kapı bırakması ve yatırımcıların alternatif varlıklara yönelmesinin ardından dolar geriledi. Dolardaki düşüş ise altını destekledi.

Dünya genelinde artan resesyon baskıları varlık fiyatları üzerinde etkili olmayı sürdürürken, Fed Başkanı Powell, dün yaptığı konuşmada, enflasyonu düşürmeye yetecek sıkılaşma düzeyine yaklaşırken faiz artış hızını yumuşatmanın mantıklı olduğunu ve faiz artırımında yavaşlamanın aralık ayında başlayabileceğini belirtti.

FED BEKLENTİLERİ DEĞİŞTİ, DOLAR DEĞER KAYBETTİ

Powell’ın yumuşama sinyali doları diğer para birimleri ve emtialar karşısında baskılarken, buna paralel olarak altının ons fiyatı yükseliş eğiliminde hareket etmeye başladı.

Fed’den gelen işaretlerin ardından dolar da değer kaybederek üç ayın dip seviyesine geriledi. Dolar endeksi dün yüzde 1 gerilemesinin ardından bugün ekside seyrederek 105,60 seviyesine geriledi.

Yatırımcılar uzun süredir faiz getirisi olmayan altından kaçınarak finansal risklere karşı güvenli liman olan dolara yöneliyordu. Ancak dolardaki bu son gerileme, ons altın fiyatlarındaki 1750 dolar seviyelerinin kırılmasına neden oldu.

Piyasalar, Fed’in 13 ve 14 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek politika toplantısında yüzde 91 ihtimalle 50 baz puan büyüklüğünde, yüzde 9 ihtimalle ise beşinci kez 75 baz puan büyüklüğünde faiz artırımına gideceğini fiyatladı.

ALTIN PİYASASINDA SON DURUM

Altının ons fiyatı dün yüzde 1,2 yükselmişti. Ons altındaki yükseliş bugün de sürdü. Değerli metal spot piyasada yüzde 1,7’lik yükselişle 1800 dolardan alıcı buldu.

Dün, altının ons fiyatındaki yükselişe paralel yüzde 1,16 değer kazanan altının gram fiyatı, günü 1060 TL’den tamamlamıştı. Bugün ise altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından öğleden sonra 1078 TL’yi gördü.

Saat 17.35 sıralarında çeyrek altında 1760 TL’yi, Cumhuriyet altını ise 7 bin 245 TL’yi gördü.

ALTINDA BUGÜN KRİTİK VERİ TAKİP EDİLECEK

İntergal Yatırım’ın Günlük Forex Bülteni’nde altın fiyatlarına ilişkin şu değerlendirmelere yer verildi:

“Powell’ın güvercin açıklamalarının etkisiyle ons altın tarafında güvercin Fed esintisi şiddetli bir şekilde hissedildi. Dolayısıyla Ons altın bir süredir 1760 bandında baskılanıyordu.

Dar bant alanından güvercin Fed’den gelen esinti etkisiyle çıktı. Bugün ABD tarafından gelecek PMI verileri takip edilecek. Açıklanan veriye bağlı olarak ons altında hareketlilik oluşabilir.

‘TREND YUKARI’

Ons altın hafta başında 1740 desteğinden tutunarak Powell’ın güvercin açıklamaları etkisiyle 1786 seviyesi olan önemli direnç seviyesine yaklaşmış bulunmaktadır. Teknik olarak ons altında trend yukarı diyebiliriz.

Yukarı yönlü hareketin devam etmesi halinde 1805 seviyesi direnç olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketin oluşması halinde 1740 seviyesi destek olarak izlenebilir.”

SÖZCÜ GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER