Aracı olanlar dikkat: Büyük zam yolda

Asgari ücretin 11 bin 402 liraya yükselmesi ile birlikte yeni zamlar da hızla gelmeye başladı. Uzmanlar Trafik Sigortasında büyük bir artış beklediklerini belirtti.

Aracı olanlar dikkat: Büyük zam yolda

Trafik sigortasında vefat ve sakatlık tazminatı anlaşmazlıklarının yüzde 80'i mahkemelerde çözülüyor. Sonrasında ödenecek rakam mevcut asgari ücrete göre hesaplanıyor. Bu nedenle sektör, asgari ücretteki artışın trafik sigortasında maliyeti yüzde 40 artıracağını düşünüyor.

Bu durumun önümüzdeki aylarda poliçelere zam olarak yansıtılması bekleniyor.

Sektör yetkilileri, asgari ücretteki artışın 20 milyar lira ek maliyet yarattığını söylüyor.

Türkiye Sigorta Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Yaşar konuyla ilgili şunları aktardı: "Aralık 2022'de bir kaza olduğunu düşünelim. Biz 31.12'de bu dosyayı açtığımızda asgari ücret 5 bin 550 liraydı. 100 bin 867 liralık tazminat söz konusuydu. Bu tazminat rakamı 293 bin liraya çıkmış. Sadece yeni poliçe primleriyle ilgili değil sorun; biz geçmişi toparlamaya çalışıyoruz. Baktığınız zaman ilave yüzde 44'lük etki var. Sektör yüzde 40'lık bir zam beklentisi içinde."

Zorunlu trafik sigortasında azami prim uygulaması var. Belli bir rakamın üzerinde bir poliçe tutarı belirlenemiyor. Sektör azami prim tutarının hızlıca artırılmasını talep ediyor.

NTV

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER