Asgari ücret resmen açıklandı

Milyonlarca işçinin merakla beklediği 2023 yılı asgari ücret rakamı resmen belli oldu. TÜRK-İŞ'in 9 bin lira teklifine tepki göstererek kararın bugün açıklanacağını duyuran Erdoğan, son noktayı koydu. Çalışan ve işveren taraflarının ortak bir rakamda anlaşamadığını belirten Erdoğan, yeni yılda asgari ücretin net 8 bin 500 lira olarak belirlendiğini duyurdu. Erdoğan, geçen yıl olduğu gibi ara zam sinyali de verdi. Öte yandan TÜRK-İŞ, asgari ücret masasına oturmadı.

Asgari ücret resmen açıklandı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ilk toplantısını 7 Aralık'ta, ikinci toplantısını 14 Aralık'ta gerçekleştirmişti. Asgari ücrette 3. toplantının 20 Aralık'ta gerçekleşeceği bildirildi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 2. toplantısı 14 Aralık'ta gerçekleştirildi. Toplantı sonrası Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, yaklaşık 2.5 saat süren görüşmede herhangi bir rakam konuşulmadığını söylemişti. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç da ''Nihai rakam için yeniden toplanacağız'' demişti. İkinci toplantıda temel ekonomik veriler değerlendirilmişti.

3. TOPLANTIDA UZLAŞI SAĞLANAMADI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliğinde gerçekleştirilen Asgari Ücret Tespit Komisyonunun 3. toplantısından da uzlaşı çıkmadı.

TÜRK-İŞ 9 bin lira teklif etti, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu rakamı kabul etmeyince de masadan kalktı. Toplantının ardından açıklamada bulunan TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, ''TÜRK-İŞ'in teklifi 9 bin lira. Verirlerse imzalarız, vermezlerse masadan kalkarız'' dedi.

ERDOĞAN BAKAN BİLGİN İLE GÖRÜŞTÜ

Erdoğan, dün akşam Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'le bir araya geldi. AK Parti grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakan Bilgin'le görüşeceğini açıklamış ve bugün asgari ücreti açıklayacağını söylemişti.

'SIRTINDA KÜFE OLMAYANLAR RAHAT KONUŞUYOR'

Öte yandan AK Parti Grup toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, TÜRK-İŞ'in 9 bin lira teklifine ilişkin, "Bakanımla, İşveren Sendikası Başkanıyla otururuz, konuşuruz, değerlendirmemizi yaparız. İnşallah hayırlı bir adım atarız, neticeye varırız. Herkesin her söylediğiyle adım atacak halimiz yok. Çünkü bizim sırtımızda küfe var. Sırtında küfe olmayanlar rahat konuşuyor; ama bizim sırtımızdaki küfe 85 milyonun taşındığı bir küfe. Bunların hepsini düşüneceğiz; eğitimden sağlığa, adaletten emniyete, ulaşımdan bütün altyapı üstyapı sorunlarına kadar bunlar bir şeyle yapılacak değil mi? Tabii sırtında küfe olmayanlar bol bol atıp tutuyor.'' tepkisinde bulunmuştu.

KARAR GAZETESİ 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER