Asgari ücrete zam maratonu 13 Haziran'da başlıyor: İşte masadaki rakamlar...

Milyonlarca vatandaşın gözü temmuz ayında asgari ücrete yapılacak zamda. Ekonomist Muhammet Bayram, masada konuşulan rakamlara ilişkin yaptığı değerlendirmede 'kamu işçilerine yapılan zam' ve eski Bakan Bilgin'in '500 dolar' çıkışından yola çıkarak tahminini açıkladı. Bayram, "Daha net bir rakam söylemek için TÜRK-İŞ ve TİSK’in taleplerini görmek gerekir. Şu andaki tahminimizi 1000 TL bandında tutmak istiyorum. 11 bin 500 ile 12 bin 500 arasında olacaktır" dedi.

Asgari ücrete zam maratonu 13 Haziran'da başlıyor: İşte masadaki rakamlar...

7 milyondan fazla çalışanı, dolaylı olarak da tüm vatandaşları ilgilendiren asgari ücrete yapılacak ara zammın maratonu 13 Haziran'da başlayacak.

İlk etapta gözler 3 Temmuz'da açıklanacak Haziran ayı enflasyonuna çevrilmişken Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, rakama ilişkin tahminlerini paylaştı.

Milliyet'in yer verdiği habere göre Bayram şu ifadeleri aktardı:

Asgari Ücret Tespit Komisyonu bu ay itibarıyla toplanacak. Haziran ayı enflasyon oranı ile beraber netleşmiş olacak. Haziran ayı enflasyonu Temmuz’un 3’ünde açıklanacak.

'PARAMETRELER DEĞİŞTİ'

Bu dönemde enflasyon oranlarından başka parametreler de asgari ücretin belirlenmesinde dikkate alınacak. Bir önceki dönemde asgari ücrete enflasyon artı refah payı artışı yapılmıştı. Yine refah payı artışının önemi fazla ama bu defa parametreler değişti.

Geçtiğimiz dönemde Çalışma Bakanlığı’nın kamuoyu araştırması vardı. TÜRK-İŞ Başkanı’nın açlık sınırının altında olmaz talebi vardı.

BİLGİN, 500 DOLARI İŞARET ETMİŞTİ

TİSK ve TÜRK-İŞ’in taleplerini bilmiyoruz ancak devletin işaret ettiği bazı oranlar var. Kamu işçilerine yüzde 45 zam yapıldı bu referans bir değerdir. Yüzde 45’lik zamla birlikte bütün asgari ücretliler ve memur ile emekliler en az bu düzeyde kendilerine zam yapılmasını talep ediyor.

Eski Çalışma Bakanı Vedat Bilgin asgari ücretin 500 dolar civarında olacağını işaret etmişti. Şöyle bir soru işareti var, acaba yeni Bakan bunu devam ettirir mi? Bizim ülkemizde plan bellidir, devletimiz verdiği sözü tutar. 500 dolar açıklandıysa bu seviyenin altında olmamak suretiyle açıklanacaktır. Ancak bazı dengeleri gözetmek gerekiyor.

YÜZDE 45 ZAM BAZ ALINIRSA OLUŞACAK ASGARİ ÜCRET TUTARI

Biz kamu işçilerine gelen zammı baz alırsak asgari ücrette 12 bin ile 12 bin 500 TL arası bir zamdan söz edebiliriz. Asgari ücrette 500 dolarlık referans değerimiz var. Bu referans değere göre asgari ücret 11 bin 500 ile 12 bin 500 TL seviyesinde olacaktır.

ASGARİ ÜCRETTE EN GÜÇLÜ BEKLENTİ

Bizim söylemiş olduğumuz hem kamu işçilerine yapılan zam hem dolar kurundaki seviye 11 bin 500 ile 12 bin 500 TL arası bir değere işaret edecektir. Daha net bir rakam söylemek için TÜRK-İŞ ve TİSK’in taleplerini görmek gerekir. Şu andaki tahminimizi 1000 TL bandında tutmak istiyorum. 11 bin 500 ile 12 bin 500 arasında olacaktır.

Önceki dönemde asgari ücret üzerindeki vergiler kaldırdık, tüm ücretler üzerinden vergi istisna tutuldu. Yine bu uygulama devam edecektir. Devletimizin vereceği diğer teşvikler gündemde olacaktır. 500 dolar seviyesi ihracatçı için rekabetçi bir asgari ücret tutarı değil.

Sadece ihracatçılarla kalmıyor özel sektörde diğer işletmelerin de devletimizin sigorta prim teşvikleri, asgari ücret destekleri bunlar artırılarak asgari ücretteki olumsuz etkilerin işveren üzerinden alınması planlanabilir.

MEMUR VE EMEKLİ ZAMMI

Memurlarda referans değer 22 bin TL’dir. Kamu işçilerine yüzde 45 zam yapıldı. Aynı iş yerinde hem kamu işçisi hem memurlar çalışabiliyor. Memur maaşı kamu işçisinden daha düşük olmaması gerekiyor. Bunun sözü sayın Cumhurbaşkanımız tarafından verildi. Diğer memurlara da aynı oranda veya daha fazla maaş alana daha az, daha az maaş alana daha fazla zam göreceğiz. Burada 22 bin TL taban ücret olabilir. Bir memurun maaşı enflasyon + toplu sözleşme zammı ile 22 bin TL’nin altında kalsa bile devletimiz bunu 22 bin TL’ye tamamlama yoluna gidebilir.

Emeklilerimiz enflasyon zammı ve refah payı artışı alacak. Yüzde 30 ile 40 arasında bir artış olacağını öngörüyorum. En düşük emekli maaşının 7.500 TL seviyesinden 10.000 TL’ye çıkarılacağını, 7.500 TL’nin üzerinde alan emeklilerimize kademeli bir şekilde artış olacaktır.

KARAR GAZETESİ 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER