Ayçiçeği üreticisinin gözü taban fiyatta: Üretim yapamayacak duruma geliriz

çiçeği üretiminin önemli merkezi Trakya’da yakın zamanda başlayacak hasar öncesi üreticilerin gözü taban fiyatta. Tarım Kredi Kooperatifleri ve Çukobirlik’in ayçiçek taban fiyatını 10-11 TL arasında açıklaması çiftçilerin tepkisini çekti.

Ayçiçeği üreticisinin gözü taban fiyatta: Üretim yapamayacak duruma geliriz

Ayçiçeği üretiminin önemli merkezi Trakya’da yakın zamanda başlayacak hasar öncesi üreticilerin gözü taban fiyatta. Tarım Kredi Kooperatifleri ve Çukobirlik’in ayçiçek taban fiyatını 10-11 TL arasında açıklaması çiftçilerin tepkisini çekti. Tırtıl zayiatından dolayı rekoltenin düşeceğine dikkat çeken çiftçiler, "Fiyatlar 16 TL'nin altında olursa gelecek sezon üretemeyecek duruma geliriz" dedi.

Trakya’da yakın zamanda başlayacak ayçiçeği hasadı öncesinde üreticilerin gözü açıklanacak olan taban fiyatında. Tarım Kredi Kooperatifleri, 2022 yılı ayçiçeği alım fiyatını ton başına sözleşmeli olan çiftçilerden 10 lira 75 kuruştan; sözleşmeli olmayan çiftçilerden ise 10 lira 45 kuruştan alacak. Tarım Satış Kooperatifi Çukobirlik ise alım fiyatını kilo başına 11 lira 25 kuruş olarak açıkladı.

Üreticinin beklentisi 16 lira

Üreticinin beklentisi “bire iki buğday- ayçiçeği parametresine” göre; ayçiçeği fiyatının 16 TL olarak açıklanması. Bir diğer beklentisi de ayçiçeğine doğrudan verilen 50 kuruşluk desteğin 4 liraya çıkarılması. Üreticiler, bunun altında açıklanacak fiyatların çiftçiyi zora sokacağına dikkat çekiyor.

“Bu sene ayçiçeklerimizde tırtıl zayiatımız çok. Yüzde 20 ile 30 arasında verim kaybı olması bekleniliyor. Hükümetimizin bunları öngörerek ayçiçeği fiyatını ona göre açıklamasını bekliyoruz. Bu sene Tarım Kredi Kooperatifi 10 lira 11 lira arasında ayçiçeği fiyatı açıkladı. Bu bizim için tatmin edici bir fiyat değil. Yeni açıklanacak fiyatların 15 ile 16 lira arasında olması bizi tatmin edecektir.

'Prim fiyatı 4 TL olsun'

Ayçiçek primi ise ayçiçeği fiyatının dörtte 1’i kadardır. Ayçiçeği taban fiyatı 15-16 lira olarak açıklansa prim fiyatı 4 liraya tekabül ediyor. Hükümet bizim sesimizi duyup, göz ardı etmezse, biz bu ayçiçeğini ekmeye devam edeceğiz.”

'Gelecek sezon üretim yapamayacak duruma geliriz'

Edirne Keşan'da ayçiçeği üreticisi Ali Yetim ise, “Bize ‘ayçiçeğini ekin gerisini düşünmeyin’ dediler. Biz de ektik. Şu anda harman zamanına geliyoruz. Bizim fiyat beklentimiz 16 TL ve 2 lira da primdir. Bunun altında olursa borçlarımız ve gelecek sezon üretimimizi yapamayacak duruma geliriz. Hükümetimizin bize yardım etmesi gerekiyor" diye konuştu.

KARAR GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER