Bakan Albayrak Büyüme Verilerini Açıkladı: Öncelikli Hedefimiz

Bakan Albayrak, 2018 Sene 2. Çeyrek GSYH büyümesine dair yapmış olduğu açıklamada, TÜİK tarafından bugün açıklanan verilere göre Türkiye ekonomisi 2018 senenin ikinci çeyreğinde bir evvelki senenin aynı dönemine göre reel olarak yüzde 5,2 oranda büyüme gerçekleşti, Mevsim ve takvim etkisinden tamamen arındırılmış GSYH büyümesi ise bir evvelki çeyreğe göre yüzde 0,9 oranda gerçekleşti. 

Bakan Albayrak Büyüme Verilerini Açıkladı: Öncelikli Hedefimiz

İkinci çeyrekte büyüme, tüketim ve yatırımdaki ılımlı yavaşlamaya rağmen iç talep kaynaklı olmaya devam etmiştir. Bununla birlikte, güçlü ihracat ve turizm gelirlerinde yüksek performans net dış talebin büyümeye pozitif katkı vermesini sağlamıştır. 

Bu durum, ekonomi politikalarımızdaki temel hedeflerimizin başında gelen, ekonominin dengelenme sürecinin başladığını göstermektedir. Yine aynı şekilde büyümede temel hedef olan ihracata dayalı büyüme istikametinde ilerlendiğini de ortaya koymuştur.

Öncü göstergelerin, üçüncü çeyrekten itibaren iç talepteki yavaşlamanın belirginleştiğini söyleyen Bakan Albayrak, "Yılın geri kalanında ithalat talebinin düşmesi; ihracat ve turizm gelirlerindeki devam eden güçlü seyir ile net dış talebin büyümeye yüksek oranda pozitif katkı sağlaması beklenmektedir. 

Son dönemde finansal koşullarda ortaya çıkan sıkılaşma ve piyasalarımızda yaşanan dalgalanma temelde enflasyon ve cari açık alanlarındaki kırılganlıklarımızla daha kararlı mücadele etmeyi ve makroekonomik dengelenme politika setini oluşturmayı gerektirmektedir. 

Enflasyonla topyekun mücadele ve cari açığın sürdürülebilir düzeylere düşürülmesi bu dönemdeki öncelikli hedeflerimizdir. Yapısal reformlarla desteklenen maliye politikasındaki sıkı duruş ve makroekonomik dengelenme politikası büyümeyi orta vadede daha sağlıklı bir patikaya getirecektir. 

Bu büyümenin getirdiği refahın adaletli paylaşımı, sahip olduğumuz nitelikli insan kaynağı ve güçlü toplumumuz ile gerçekleşecektir.  

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2018, 19:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER