Bakan Albayrak: O Müjdeyi Verdi

İstanbul İhracatçılar Çalıştayı'nda konuşan Bakan Albayrak özetle şunları söyledi; İki ülkenin ticari çatışması üçüncü ülke için fırsat demektir. Şimdi yapısal ve sistemsel dönüşümleri hayata geçirme zamanı.

Bakan Albayrak: O Müjdeyi Verdi

Birilerinin tehdit olarak tanımladığı bu dönemde küresel ticaretin yükselen yıldızı haline geleceğiz. Ağustos ve eylül aylarında küresel finansal anlamda haksız spekülatif saldırılara maruz kalmış bir ülkeyiz. 2018'i bir tecrübe, ders çıkarma, güçlendirme yılı olarak geride bıraktık.

Şubat bankacılıkta likidite açısından daha iyi olacak. Türkiye'nin başını öne eğecek hiçbir sıkıntısı yok. İş dünyası, reel sektör hiç olmadığı kadar yoğun bir iletişim içinde hareket ediyoruz. Enflasyonla mücadelede arzu ettiğimiz düşüş süreci, gıda tarafı dışında net bir şekilde ortaya kondu ve emin adımlarla ilerliyoruz.

Gıda tarafının negatif etkisi olmasaydı enflasyon -%0,43, yıllıkta %18,85 olacaktı. İç borçlanmanın vadesini kısaltırken, değişken faizli senetlerin ihraç miktarını artırdık. Son 6 ayda attığımız tüm bu adımlar piyasada çok olumlu karşılandı.

Biz doğru adımları atmaya devam ettikçe, maliye ve para politikalarında uyumlu ve koordineli hareket ettikçe, yapısal reform gündemimizi güçlü adımlarla gerçekleştirdikçe, hem risk primlerinde, hem faizlerde, hem enflasyonda hızlı düşüşler olacak.

Yurt dışı borçlanma performansımız gayet güçlü bir şekilde devam ediyor. Gıda enflasyonu konusunda kısa, orta ve uzun vadeli adımlarımızı atmaya başladık. Belediyelerimizle birlikte kaynağından sebze ve meyveleri alarak büyük şehirlerimizde maliyetinde vatandaşlarımıza sunacağımız adımları görmeye başlayacağız.

Belediyeler sebze meyve satışına haftaya başlayacak. Bu hafta seracılıkla alakalı yeni yatırım ve dönüşüm süreci konusunda bir anons yapacağız.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2019, 14:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER