Bakan Ruhsar Pekcan Duyurdu: Faizler İndirildi

Ticaret Bakanı Pekcan, Türk Eximbank'ın KOBİ'lere ve yüksek teknolojili ürün üreten ihracatçılara kullandırdığı TL kredilerindeki faizi yüzde 7,95'e indirdik.

Bakan Ruhsar Pekcan Duyurdu: Faizler İndirildi

Ticaret Bakanı Pekcan, ihracatçıların Türk lirası kredilerini daha düşük maliyetlerle kullanabilmesine imkan tanıyacak yeni bir düzenlemeye gidildiğini belirterek, Bu kapsamda Türk Eximbank, KOBİ'lere ve yüksek teknolojili ürün üreten ihracatçılara kullandırdığı Türk lirası kredilerindeki faiz oranını yüzde 7,95 seviyesine indirildi.

Pekcan, yapmış olduğu yazılı açıklamada, ihracatçıların işletme sermayesi ve yatırımlarına yönelik finansal ihtiyaçlarının Türk Eximbank tarafından uygun vade ve faiz imkanlarıyla karşılanmaya devam edildiğini bildirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan politika faiz oranlarındaki indirimle birlikte son dönemde yurt içi piyasalarda olumlu finansal ve ekonomik atmosfer yaşandığını söyleyen Pekcan, konuşmasına şöyle devam etti:

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde faize karşı yapılan mücadelemize Türk Eximbank'ın desteği devam ediyor. Bu çerçevede ihracatçılarımızın Türk lirası ihracat kredilerini daha düşük maliyetlerle kullanabilmesine imkan tanıyacak yeni bir faiz düzenlemesine gidildi.

Türk lirası ve döviz kredilerinde faiz indirimine devam eden Türk Eximbank, KOBİ'lere ve yüksek teknolojili ürün üreten ihracatçılara kullandırdığı Türk lirası kredilerindeki faiz oranını yüzde 7,95 seviyesine indirdi.

Geçtiğimiz sene haziran ayında yüzde 17,60 olan Türk Eximbank Türk lirası kredi faiz oranları yüzde 7,95 seviyesine düşmesi ihracatçılarımızın finansman maliyetlerini daha da aşağıya doğru çekecek.

Türk Eximbank'ın ihracatçılara 2019 yılında 44,1 milyar dolar finansman desteği sağladığına, 2020' yılında desteğin daha da artarak devam edeceğini söyleyen Pekcan, cazip faiz oranları ihracatçıların rekabet gücüne önemli katkı sağlayacağını söyledi. Pekcan, söz konusu uygulamanın ihracatçılara hayırlı olmasını diledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER