Bakan Şimşek: Rezerv birikimine devam edeceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Londra'da toplam varlık büyüklüğü 75 trilyon doları aşan uluslararası varlık yönetim şirketleri ile bir araya geldi. Londra'da çok verimli toplantılar yaptıklarını belirten Şimşek, "29 Eylül’de brüt döviz rezervleri haftalık 3,3 milyar dolar gerileyerek 122,2 milyar dolar oldu" dedi.

Bakan Şimşek: Rezerv birikimine devam edeceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Körfez ülkelerinde ve ABD'de yatırımcılarla yaptığı görüşmeler sonrasında Londra'da toplam varlık büyüklüğü 75 trilyon doları aşan uluslararası varlık yönetim şirketleri, yatırım fonları, çok uluslu bankalar ve altyapı fonlarının yöneticileriyle bir araya geldi. Görüşmenin ardından sosyal medya hesabından paylaşım yapan Şimşek, "Piyasa koşulları elverdiği ölçüde uluslararası rezerv birikimine devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

Şimşek'in paylaşımı şöyle;

"Piyasa koşulları elverdiği ölçüde uluslararası rezerv birikimine devam edeceğiz. 29 Eylül’de brüt döviz rezervleri haftalık 3,3 milyar dolar gerileyerek 122,2 milyar dolar oldu. Bu gelişmede altın fiyatları ile swap işlemlerinin etkili olduğu görülüyor. Söz konusu dönemde yurtiçi swap stoku 2,2 milyar dolar azalırken, altın fiyatındaki gerilemenin etkisi ise 1,1 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. Ülkemize ilave dış kaynak sağlamaya yönelik çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. Bu çerçevede Londra’da çok verimli toplantılar yaptık."

Karar Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER