Bankalara 'yüksek miktarda döviz satışı yapmayın' talimatı

Financial Times, Türk bankalarının, 5 milyon doların üzerinde döviz alımı talep eden müşterilerine yardımcı olmamaları talimatı aldığını iddia etti.

Bankalara 'yüksek miktarda döviz satışı yapmayın' talimatı

Financial Times, Türk bankalarının, 5 milyon doların üzerinde döviz alımı talep eden müşterilerine yardımcı olmamaları talimatı aldığını iddia etti. Bankacıların ciddi anlamda hükümet baskısı altında olduğu ve "1 milyon dolar veya 2 milyon dolar için bile doğrulamak için arıyorlar, 'Müşteri kim?' diye. Aslında şirketin taşınması konusunda endişeliler" dedikleri belirtildi.

Financial Times, hükümetin, Türk Lirasının değer kaybını durdurmak amacıyla şirket alıcılarının denizaşırı Forex alımlarını sınırlandırmak için bankaların üzerindeki baskıyı artırdığını öne sürdü.

Habere göre İstanbul'daki bankacılar, Merkez Bankası'ndan kendilerine gelen yüksek müdahale ile uğraştıklarını ve yetkililerin, şirket FX işlemlerinin 1 milyon dolar düşük fiyatını araştırdıklarını söyledi.

'DÖVİZ ALIMINDA YARDIMCI OLMAYIN'

Üst düzey bir Türk bankacı "1 milyon dolar veya 2 milyon dolar için bile, doğrulamak için arıyorlar, 'Müşteri kim?' diye. Aslında şirketin taşınması konusunda endişeliler" dedi. Hatta söylediğine göre, bazı durumlarda ticari bankalara, özellikle 5 milyon doların üzerindeki fiyatlarda, alıcıların döviz alımlarında yardımcı olmamaları emredildi.

KARAR GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER