BDDK'dan Bankalar İçin Yeni Düzenleme

BDDK, 1 Ekim'tarihinden itibaren Aktif Rasyosu değerini mevduat bankaları için yüzde 95'ten 90'a, katılım bankaları için yüzde 75'ten 70’e indirdi.

BDDK'dan Bankalar İçin Yeni Düzenleme

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca (BDDK) Aktif Rasyosu (AR) değeri 1 Ekim'tarihinden itibaren mevduat bankaları için yüzde 95'ten yüzde 90'a, katılım bankaları için yüzde 75'ten yüzde 70'e indirdi.

BDDK'nın resmi internet sitesinde yer alan Kurul kararına göre, bankalarca hesaplanan AR'nin her ay sonu itibarıyla o aya dair aylık ortalaması mevduat bankaları için yüzde 95'ten yüzde 90'a indirildi. Söz konusu değer, katılım bankaları için yüzde 75'ten yüzde 70'e indi.

Bu kapsamda, AR'nin her ay sonu itibarıyla o aya dair aylık ortalaması mevduat bankaları için yüzde 90'ın, katılım bankaları için yüzde 70'in altına düşemeyecek. Belirlenen yeni AR değerleri, 1 Ekim'tarihinden itibaren geçerli olacak.

Baz alınacak aykırılık oluşturan aşım tutarı ise ay sonu itibarıyla AR değeri yüzde 90'ın altında olan mevduat bankaları ve yüzde 70'in altında olan katılım bankaları için, rasyoyu sırasıyla yüzde 90 ve yüzde 70 düzeyine getirecek paydaki değişim tutarı olarak hesaplanacak.

Bu çerçevede AR formülü de revize edildi. Formülün payı "krediler+(menkul kıymetler*0,75)+(TCMB Swap*0,5)" ve paydası ise "TL Mevduat+(YP Mevduat*1,75)" şeklinde hesaplanıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER