Benzin ve Motorine Büyük İndirim Var Ama...

EPGİS tarafından yapılan açıklamaya göre, akaryakıt ürünlerinde ÖTV düzenlemesi kapsamında benzinde 1.63 TL, motorinde 1.65 TL indirim yapıldı, ancak vatandaşın cebine yansıyamayacak. Açıklamada, ''İndirim oranı kadar ÖTV’de artış gerçekleştiğinden pompa fiyatlarında değişiklik olmayacaktır.'' denildi.

Benzin ve Motorine Büyük İndirim Var Ama...

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) benzinde 1.63 TL, motorinde 1.65 TL indirime gidildiğini duyurdu ancak indirim son düzenleme ile pompa fiyatlarına yansımayacak, Özel Tüketim Vergisine (ÖTV) gidecek.

'POMPAYA YANSIMAYACAK'

EPGİS'ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

''Akaryakıt Ürünlerinde ÖTV Düzenlemesi 24/12/2021 tarihinde geçerli olmak üzere
Benzinde 1,63 Motorinde 1,65 TL/LT indirim gerçekleşmiştir. İndirim oranı kadar ÖTV’de artış gerçekleştiğinden pompa fiyatlarında değişiklik olmayacaktır.''

AKARYAKIT FİYATLARINDA YENİ DÖNEM

Resmi Gazete'de dün yayımlanan kararla birlikte akaryakıt fiyatlarında yeni bir döneme giriliyor. Akaryakıt ürünlerinde yaşanan düşüş pompa yerine ÖTV'ye yansıyacak olup olası artışlar 2 Nisan 2020 tarihli ÖTV tutarlarını geçmeyecek.

Cumhurbaşkanı kararına göre, akaryakıt fiyatlarında kura bağlı olarak gerçekleşmesi beklenen indirim ÖTV tutarına eklenecek. Bu nedenle akaryakıt fiyatlarında ÖTV matrahına ulaşana kadar indirim olmayacak. Akaryakıt ürünlerinde ÖTV, ürünlerin döviz cinsinden fiyatlarının azalış tutarı kadar artırılacak. 

Kaynak: Karar Gazetesi 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER