Berat Albayrak Kritik İsmi Bakanlığa Transfer Etti

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, göreve geldikten sonra ilk yurt dışı ziyareti olan G-20 zirvesi için bugün Arjantin'e gidecek. 

Berat Albayrak Kritik İsmi Bakanlığa Transfer Etti

Bakan Albayrak bu kritik ziyaret'den evvel bakanlığa Turkcell'in CFO'su Bülent Aksu'yu transfer yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bakanlığa geldikten sonraki ilk gezisini G-20 toplantıları çerçevesinde Arjantin'e yapacak. Albayrak'ın ekibine gelecek ilk isim de Turkcell CFO'su Bülent Aksu oldu.

Albayrak, 21-22 Temmuz tarihleri arasında yapılacak G-20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankaları toplantısı için bugün Buenos Aires'e gidecek. 

Toplantıya G-20 üyesi ülkelerin bakanları, merkez bankası başkanları ile Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası temsilcileri katılacak. 

Zirveye, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya da katılacak. Yayınlanan Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) G-20 değerlendirme raporunda, zirvenin gündemine dair ipuçları yer aldı.

ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz artırımlarının yükselen piyasa ekonomilerinden sermaye çıkışına sebep olması sebebiyle doların güçlendiği işaret edilen raporda, "Yükselen piyasa ekonomileri, sıkılaşan finansal koşullar ve bazı durumlarda kendine özgü zorluklarla karşı karşıyalar" değerlendirmesi yapıldı. Zirvede İran'a yaptırımların da gündeme gelmesi bekleniyor.

ÖZEL SEKTÖRDEN TRANSFER

Bu sırada Bakan Albayrak'ın Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda birlikte çalışacağı ekibi de netleşmeye başladı. Turkcell CFO'su Bülent Aksu yeni dönemde, Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde çalışacak. 

Turkcell de dün Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptığı açıklamada, Aksu'nun yeni görevi sebebiyle, Turkcell'den, 31 Temmuz 2018 tarihinde geçerli olmak üzere ayrılma kararı aldığını açıkladı.

Konuyla ilgili olarak Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu yapmış olduğu açıklamada, "Bülent Aksu, Turkcell'in bilanço ve kur riski yönetiminde ülkemizin örnek bir şirketi olmasını sağlayan uluslararası uygulamalarının yanı sıra, yatırımların finansmanına yönelik yenilikçi çözümleri ile şirketimizin sürekli büyümesini sağlayan güçlü finansal temeller üzerine kurulmasında önemli katkılar sunmuştur. Şirketimizin güçlü ve sağlıklı finansal yapısını sürdürmesindeki emekleri ve üstün gayreti takdire şayandır.

BÜLENT AKSU KİMDİR?

İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümünden mezun olan Bülent Aksu, iş hayatına Kuveyt Türk'te Teftiş Kurulunda müfettiş olarak başladı. 2003 senesinde Çalık Holding'de sırasıyla Finans Müdürü ve Grup Finans Direktörü olarak görevini yaptı. 

2008-2012 seneler arasında ise Akfel Grup bünyesinde CFO ve Yönetim Kurulu üyeliği görevleri yaptı. Enerji, petrokimya, tekstil ve denetim dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde finans, muhasebe, vergi ve yönetim alanlarında profesyonel yöneticilik tecrübesine sahip olan Bülent Aksu, 2012-2013 seneler arasında Azerbaycan milli petrol ve gaz şirketi SOCAR iştiraki olan Petkim Petrokimya Holding A.Ş.'de CFO ve son olarak yine SOCAR iştiraki Star Rafineri'de CFO görevlerinde bulundu. Bülent Aksu 2016 Temmuz'ayından itibaren Turkcell'de Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyordu.

Kaynak : Takvim

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2018, 16:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER