Büyük Buhran'dan Bu Yana En Kötü Ekonomik Daralmayı Bekliyoruz

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgın sebebiyle küresel ekonomik büyümenin bu sene negatif olacağını belirterek, Büyük Buhran'dan beri yaşanan en kötü ekonomik daralmayı bekliyoruz.

Büyük Buhran'dan Bu Yana En Kötü Ekonomik Daralmayı Bekliyoruz

Georgieva, 2020 Bahar Toplantıları öncesi, Krizle Yüzleşme: Küresel Ekonomi için Öncelikler başlıklı bir konuşma yaptı.

Kovid-19 salgınının tarihte görülmemiş ölçekte sosyal ve ekonomik düzeni bozduğuna dikkati çeken Georgieva, atılacak adımların toparlanmanın hızı ve gücünü belirleyeceğini ve gelecek hafta düzenlenecek Bahar Toplantılarında bu konuya odaklanılacağını bildirdi.

Gelişmekte olan ve düşük gelirli ülkeler risk altında

Georgieva, krizin derinliği ve süresine dair büyük bir belirsizlik olduğunu söyleyerek, Küresel büyümenin 2020'de keskin bir şekilde negatif olacağı şimdiden açık. Büyük Buhran'dan beri yaşanan en kötü ekonomik daralmayı bekliyoruz.

Sadece 3 ay önce 160'dan çok üye ülkede kişi başına düşen milli gelirin bu sene pozitif olması beklenirken bu durumun tersine döndüğünü söyleyen Georgieva, 170'den çok ülkenin bu sene kişi başına düşen gelir büyümesi negatif olacak.

Georgieva, Afrika, Latin Amerika ve Asya'da gelişmekte olan ve düşük gelirli ülkelerin büyük risk altında olduğunu söyleyerek, bu ülkelerin talep ve arz şokları ile finansal koşullarda sıkılaşmaya maruz kaldığını, bazıların ise sürdürülemeyen borç yüküyle karşı karşı olduğunu anlattı.

Dünyanın her yerinde 8 trilyon dolarlık mali adımlar atıldı

Bütün hükümetlerin eyleme geçtiğini söyleyen Georgieva, Mali gözlemcimiz gelecek hafta dünyanın her yerinde 8 trilyon dolarlık mali eylem adımların atıldığını gösterecek.

Georgieva, 2020 yılı son derece zor olacak. Pandemi yılın ikinci yarısında zayıflarsa, salgını kontrol altına almaya yönelik önlemler kademeli olarak kaldırılır ve ekonomi tekrardan açılırsa 2021'yılında kısmi olarak bir toparlanma bekliyoruz.

Kovid-19 salgınına karşı yapılması gerekenlere değinen Georgieva, sağlık sistemin desteklenmesi, likidite baskılarının önlenmesi ve likiditenin artırılması gerektiğini, koordineli mali teşviklerin önemli olduğunu söyledi.

Kredi hatlarını daha iyi kullanabilmek için araçlarımızı inceliyoruz

Georgieva, IMF'nin Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında attığı adımları hatırlatarak, 1 trilyon dolarlık kredi kapasiteleri olduğunu dile getirdi.

Şimdiye kadar 90'dan çok ülkeden acil durum finansman çağrısına yanıt verildini belirten Georgieva, Yönetim Kurulumuz, acil durum programımızı iki katına çıkarmayı kabul etti, bu bizim 100 milyar dolarlık finansman talebini karşılamamızı sağlayacak.

Georgieva, İlave likidite desteğini teşvik etmek, kısa vadeli likidite hattı oluşturmak ve Özel Çekme Hatları (SDR) kullanımı dahil olmak üzere ülkelerin finansman ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olmak için ihtiyati kredi hatlarını nasıl daha iyi kullanabileceğimizi görmek için araç kitlerimizi inceliyoruz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER