Dünyaca ünlü bankadan Türkiye raporu: Enflasyon ve dolar kuru zirve yapacak

Dünyaca ünlü bankalardan biri olan Bank Of America'nın ekonomistleri Türkiye raporunda 2023 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 44’ten yüzde 58’e yükseltti. Enflasyonun gelecek Mayıs ayında yüzde 65 ile zirve yapacağı tahmin ediliyor. Ayrıca, yıl sonu dolar/TL tahmininin ise 31 TL olduğu açıklandı.

Dünyaca ünlü bankadan Türkiye raporu: Enflasyon ve dolar kuru zirve yapacak

Seçimin ardından ekonomi yönetimin aldığı karar ve asgari ücrete yapılan ara zammın ardından iğneden ipliğe birçok ürüne zam geldi. Enflasyonun artacağı yönde endişeler sürerken dolar/TL, tüm zamanların rekorunu kırdı.

Bank of America'nın son raporuna göre, Türkiye'de enflasyonun yıl sonunda yüzde 58'e çıkması ve Mayıs 2024'te yüzde 65'e ulaşması bekleniyor. Ayrıca, Bank of America'nın dolar/TL tahmini 31 TL olarak belirlendi.

TAŞINMAZLARIN SATIŞI GÜNDEMDE

Ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün başladığı Körfez ülkeleri ziyareti de takip edilen gündem maddeleri arasında. Erdoğan'ın ziyaretinde çıkmaza giren Türkiye ekonomisi için taşınmazlarının satılması gündemin ana maddesi.

ENFLASYON ENDİŞESİ HAKİM GÖRÜŞ

Bu gelişmelerle birlikte ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu ay politika faizini 25 baz puan artırarak "şahin" adımlarına son verebileceği öngörülerinin güçlenmesiyle dolara olan talep azaldı. Ancak, yurt içi piyasalarda artan enflasyon endişesi, dış borç ve bütçe açığı dolar/TL'nin yukarı yönlü hareket kazanmasına neden oldu.

"ENFLASYON ZRİVEYE ULAŞACAK"

BofA ekonomistleri, Türkiye'ye ilişkin olarak paylaştıkları raporda ise; Lira’daki değer kaybı, asgari ücretteki yüzde 34’lük artış, ÖTV ve KDV oranlarındaki artış nedeniyle 2023 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 44’ten yüzde 58’e yükseltildi. Enflasyonun gelecek Mayıs ayında yüzde 65 ile zirve seviyeye ulaşacağı öngörüldü.

MERKEZ BANKASI FAİZ BEKLENTİSİ

Merkez Bankası beklentilerini de paylaşan ekonomistler, bu hafta 500 baz puana varan bir faiz artışı olabileceğini belirterek, "300 ila 500 baz puan arasında bir artış olabilir. TCMB’nin ekonomiye beklenmeyen bir zarar vermemek için geçişi kademeli olarak yapacağını düşünüyoruz. Faiz artırımlarının ne kadar süreceği belirsiz. Yıl sonunda politika faizinin yüzde 35 seviyesinde olmasını bekliyoruz" ifadesine yer verildi.

DOLAR/TL TAHMİNİ

Merkez Bankası'nın perşembe günü faiz kararını açıklaması beklenirken dolar kuru yeni günde 27,23 TL seviyesini görerek rekor tazeledi.

BofA ekonomistleri ise, yıl sonu dolar/TL tahmininin 31 TL olduğunu açıkladı.

MERKEZ BANKASI DOLAR/TL TAHMİNİ

Öte yandan Merkez Bankası'nın, yıl sonu dolar/TL beklentisi bir önceki anket döneminde 26,18 TL iken, geçen hafta açıkladığı anket döneminde 28,46 TL'ye yükseltti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 20 Temmuz 2023 saat 14.00'te faiz kararı açıklayacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER