Ekonomide Sevindiren Haber: Cumhuriyet Tarihinin En Yükseği

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yazılı açıklamasında, mayıs ayı dış ticaret verilerini paylaştı.

Ekonomide Sevindiren Haber: Cumhuriyet Tarihinin En Yükseği

Dünya ticaretindeki yavaşlamaya rağmen Türkiye'nin ihracatında her ay yeni bir rekora imza atıldığını belirten Pekcan, mayıs ayında yeni bir rekor kırıldığını söyledi.

Dünyanın başlıca ekonomileri tarafından istatistiki olarak tercih edilen, serbest bölgeleri ve antrepoların ticaretini de yansıtan Genel Ticaret Sistemi (GTS) verilerine göre mayısta ihracatın geçen sene aynı ayına göre yüzde 11,46 artarak 16 milyar 813 milyon dolara yükseldiğini belirten Pekcan, Türkiye, ihracatta mayıs ayında, Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık ihracat rakamına ulaştı.

Bakan Pekcan, 2019'un ilk 5 ayında ihracatın yüzde 5,37 artışla 76,6 milyar dolara ulaştığını belirtti.

Pekcan, ithalatın ise mayısta geçen sene aynı ayına göre yüzde 19,85 azalarak 18 milyar 588 milyon dolara gerilediğini söyledi.

Dış ticaret açığı yüzde 78,11 azaldı

Mayıs ayında dış ticaret açığının geçen sene aynı dönemine göre yüzde 78,11 azalarak 1 milyar 774 milyon dolara düştüğünü bildiren Pekcan, "Geçen sene mayıs ayında dış ticaret açığımız 8 milyar 108 milyon dolar seviyesindeydi.

Dış ticaret hacmimiz ise yüzde 7,51 azalarak 35,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Bu sene dış ticaret açığındaki hızlı düşüşün ekonominin dış finansman ihtiyacını azaltarak ekonomiye stratejik bir katkı sunduğuna söyleyen Pekcan, "Yılın ilk 5 ayında dış ticaret açığımızdaki daralma 25,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiştir.

Diğer bir ifadeyle ülke ekonomimizin geçen sene aynı dönemine göre dış finansman ihtiyacı 25,5 milyar dolar azalmıştır.

İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 90,5

Geçen sene mayıs ayında yüzde 65 olarak gerçekleşen ihracatın ithalatı karşılama oranı bu sene mayısta yüzde 90,5 düzeyine yükseldiğini açıklayan Pekcan, 5 aylık dönemde ihracatın ithalatı karşılama oranı da yüzde 66,9'dan yüzde 87,9'a çıktığını bildirdi.

Mayıs ayında Türk lirası ile yapılan ihracatın geçen sene aynı ayına göre yüzde 47,18 artış gösterdiğini söyleyen Pekcan, bu dönemde Türk lirası ile yapılan dış ticaretin toplam 11 milyar 561 milyon lira olarak gerçekleşti.

Bu sene ilk 5 ayında, dünya ticaret piyasalarındaki tüm zayıflamaya rağmen ihracatını yüzde 5,37 artıran Türkiye'nin, aynı dönemde yüksek katma değerli yatırım ürünleri ihracatında ise yüzde 8,88 artış yakaladığını belirten Pekcan, hedeflerinin ihracat kompozisyonu içerisindeki yüksek katma değerli ürünlerin payını yükseltmek olduğunu söyledi.

İhracatçılarımızdan bayram hediyesi

Bakan Pekcan, şunları söyledi:

Son dönemde Bakanlığımızca finansmandan dijitalleşmeye, yeni pazar stratejilerinden ticaret diplomasisine, sivil toplumla istişare mekanizmalarından ihracatın tabana yayılması faaliyetlerine kadar atılan adımların da katkısıyla ihracatımız, önemli bir ivme yakalamıştır.

İhracatımızdaki bu artış ihracatçılarımızdan Türkiye ekonomisine adeta bayram hediyesi olmuştur. İhracatımızdaki bu momentum, Çin'in dahi aylık olarak ihracatının düştüğü, ticarette korumacılık eğilimlerinin arttığı, Avrupa'nın ekonomisinde yavaşlamanın olduğu bir dönemde görülmüştür.

Mayısta Avrupa Birliği'ne yaptığımız ihracat geçen sene aynı ayına yüzde 4,1 artarken, hedef pazarlardan ABD'ye yüzde 25,6, Rusya'ya yüzde yüzde 13,9, Meksika'ya yüzde 20,9 Çin'e yüzde 2,6 artmıştır. 2019 sene boyunca Türkiye ihracatındaki bu olumlu performansın sürmesini bekliyoruz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER