Emekliler ne Kadar Promosyon Alacak? Emeklilere Bayram İkramiyesi

Sosyal Güvenlik Kurumu ile Türkiye Bankalar Birliği, emeklilerin aylıkları karşılığında bankalardan aldığı yeni promosyon miktarlarını şubat ayında belirleyecek.

Emekliler ne Kadar Promosyon Alacak? Emeklilere Bayram İkramiyesi

SGK ile bankalar arasında 2017' yılında imzalanan protokolle ilk defa toplu olarak başlatılan emeklilere banka promosyonu uygulamasında 3 sene geride kaldı.

3 yıllığına 1000 lira aylık alanlara 300, 1000 ila 2 bin lira arasında aylık alanlara 375, 2 bin lira üzeri aylık alanlara ise 450 lira olarak uygulanan banka promosyonunda birçok emeklinin sözleşme süresi şubat ayı itibarıyla sona erecek.

13 milyon emekliyi yakından ilgilendiren görüşmeler SGK ile Türkiye Bankalar Birliği arasında gelecek ay başlayacak. Müzakereler neticesinde emeklilerin aylıkları karşılığında alacakları yeni promosyon miktarları belirlenecek.

Bankaların dayatmalarına izin verilmemeli

Türkiye Emekliler Derneği Genel Sekreteri Gazi Aykırı, yaptığı açıklamada, emeklilere banka promosyonu verilmesi konusunu ilk olarak kendilerinin gündeme getirdiğini söyledi.

Haklı taleplerin 2017' yılında hayata geçirildiğini söyleyen Aykırı, mimarı oldukları bu hakkının takipçisi de olmaya devam ettiklerini söyledi.

Yaşanan ekonomik gelişmeler ve aradan geçen 3 seneden sonra promosyon miktarların cazibesini yitirdiğini söyleyen Aykırı, şöyle konuştu:

Promosyon konusunda bankaların tek taraflı dayatmalarına izin verilmemeli. Önümüzdeki ay başlayacak görüşmelerde TÜED olarak biz de masada olmak istiyoruz. Emekliler olmadan belirlenecek bir promosyon miktarının sosyal yanı eksik kalacaktır.

Aykırı, yeni promosyon miktarların tespitinde kamu çalışanlarına yapılan ödeme oranların da dikkate alınmasını özellikle istediklerini sözlerine ekledi.

13 milyon emekliye 300 milyar lira ödendi

13 milyon emekliye geçen sene aylıkları karşılığında 300 milyar lira civarında ödeme yapan SGK'nin emeklilere bu sene 350 milyar lira aylık ödemesi öngörülüyor.

Kurum, geçen sene Ramazan ve Kurban Bayramı ikramiyeleri kapsamında emeklilere 21,4 milyar lira ödeme yapmıştı.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2020, 13:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER