Euro/dolar paritesi 20 yılın en düşük seviyesinde: Dolar, euroyu vurdu!

Dolar, Merkez Bankası'nın geçen haftaki sürpriz faiz indirimi sonrası 18,15 ile 20 Aralık'tan bu yana en yüksek seviyeyi görmesinin ardından zirveye yakın seyrini sürdürüyor. Uluslararası piyasalarda, euro dolar paritesi 0,99412'e kadar düştü. An itibarıyla dolar/TL 18,1277’i görürken; euro/TL 17,9993 seviyesinden işlem görüyor.

Euro/dolar paritesi 20 yılın en düşük seviyesinde: Dolar, euroyu vurdu!

Son aylarda diğer para birimlerine karşı hızla değer kazanan dolar, euro’yu yeniden geçti. Dolar/TL 18,1277’i görürken; euro/TL 17,9993 seviyesini gördü.

Avrupa ekonomilerinin yaşanan enerji, doğal gaz krizi, Ukrayna savaşının etkisi ile resesyona gireceği endişelerinin yatırımcıları güvenli liman olarak görülen ABD dolarına yöneltmesi euronun son 20 yılın en düşük seviyesine gerilemesine yol açtı.

Euro dün 0,99261 ABD doları seviyesini gördü ve bu sabah 0,99412'den işlem görüyor.

ING Groep NV'ye göre euro Asya ülkelerinin döviz rezervi portföylerini pariteye göre yeniden dengelemek için yapacakları satışlar ile daha da sıkıntı yaşayacak gibi görünüyor.

Asya ülkelerinin bu yıl kendi paralarını desteklemek için ciddi miktarda dolar sattıklarını belirten ING, portföyleri dengesiz hale getiren bu durumun düzeltilmesi için Asya merkez bankalarının şimdi ellerindeki euroları azaltarak portföylerini doğru ağırlıklara geri getirmek zorunda olduklarını savundu.

Morgan Stanley'e göre cari çeyrek dönemde EURUSD 0,97 seviyesine kadar gerileyebilir. Nomura ise Eylül sonuna kadar 97,5 seviyesinin görülmesini bekliyor.

KARAR GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER