Gram altında rekor: İlk kez bin 800 liranın üzerini gördü

Güvenli liman arayışında altının ons fiyatı, ABD tahvil faizlerinde gerçekleşen düşüşün ve İsrail-Filistin Savaşı'nın etkisiyle primli seyrediyor. Bu durum gram altına rekor olarak yansırken, ilk kez bin 800 liranın üzerini gördü. Gram altının tarihi zirvesi bugün itibarıyla 1804 liraya taşındı.

Gram altında rekor: İlk kez bin 800 liranın üzerini gördü

İsrail-Filistin Savaşı'yla birlikte insanların 'güvenli liman' arayışı sürüyor. Orta Doğu'da 7 Ekim'den bu yana devam eden çatışmalar, emtiyaların rekor kırmasına sebep oluyor. Altın fiyatları, azalan jeopolitik risklere sebebiyle küresel ABD tahvil faizlerindeki azalışın etkisiyle yukarı yönlü şekilde hareketini sürdürüyor.

En çok güvenilen yatırım aracı olarak bilinen altının ons fiyatı, dün 1964 dolara kadar düşüş göstererek satıcılı bir seyir izlerken, bugünkü işlemlerde primli seyrediyor. Altın, en yüksek 1980 doları en düşük ise 1971 doları gördü.

GRAM ALTINDA TARİHİ ZİRVE

Altının gram fiyatı, ons altın ve dolar/TL'de oluşan sert çıkışın etkisiyle birlikte tarihi rekor seviyesini 1804 liraya kadar getirdi. Gram altın, aynı zamanda yüzde 0,20 primle 1784 liradan alıcıya ulaştı.

Karar Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER