Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan Yeni Tedbir Paketi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, uygulanan aksiyon planı kapsamında reel sektörün banka kredileri kapsamında bir dizi rahatlatıcı tedbirin bugün itibari ile devreye girdini açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan Yeni Tedbir Paketi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye'ye karşı başlatılan ekonomik saldırıların etkilerini kırmak ve ekonomiyi daha güçlü temellere kavuşturmak için başlattıkları politikalarını devam ettirirken, kurdaki yükseliş sonrası bankaları ve reel sektörü rahatlatmak için devreye aldıkları aksiyon planını uygulamaya devam edildiğini söyledi.

Bu kapsamda özellikle reel sektörün banka kredileri kapsamında bir dizi rahatlatıcı tedbirin bugün itibari ile devreye alındığının belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi: 

Bankalar Birliği ile belirlenen bu tedbirler ile her bir firmanın durumu ayrı ayrı özenle değerlendirilerek ve karşılıklı iyi niyet esasına dayalı olarak; kredi kanalları açık tutulmaya devam edecektir. 

Firma nakit akışların sürdürülebilirliğini teminen, vade ve fiyatlamalarda esneklik sağlanmaya devam edilecektir. Kur artışı sebebiyle limit aşımı oluşan kredilerde limit aşımı dikkate alınmayacak ve kredi kapama talebi yapılmayacaktır. 

Yine kur etkisi ile teminat değeri risk tutarını karşılamada yetersiz kalan krediler için firmalardan ilave teminat talep edilmeyecektir. 8 Ağustos 2018 tarihinden itibaren yaşanan ekonomik ortam sebebi ile oluşan kredi gecikmeleri, karşılıksız çek ve protesto edilen senetler Risk Merkezi’ne mücbir sebep koduyla bildirilebilecek tir. Bu uygulama ile firmaların kredi erişimlerine engel teşkil etmeyecektir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER