'Hükümet ekonomiyi düzeltebilir mi?' anketinden çarpıcı sonuç

Metropoll Araştırma Şirketi son anketinde "hükümet seçime kadar ekonomiyi düzeltebilir mi?" diye sordu. Ankete katılanların yüzde 66,2'si düzeltemeyeceğini düşünüyor.

'Hükümet ekonomiyi düzeltebilir mi?' anketinden çarpıcı sonuç

Metropoll Araştırma Şirketi son anketinde seçmenlerin 2/3’ünün seçime kadar hükümetin ekonomiyi düzeltebileceğini düşünmüyor.

TÜİK'E GÖRE ENFLASYON YÜZDE 69,97, ENAG'A GÖRE YÜZDE 156,86

TÜİK'e göre, yıllık bazda tüketici enflasyonu yüzde 69,97 oldu. ENAG ise yıllık enflasyonu yüzde 156,86 olarak açıkladı. Geçen sene yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise sırasıyla, yüzde 105,86 ile ulaştırma, yüzde 89,10 ile gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 77,64 ile ev eşyası oldu.

Yıllık en düşük artış yüzde 18,71 ile haberleşme ana grubunda gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplar sırasıyla yüzde 26,23 ile giyim ve ayakkabı, yüzde 27,73 ile eğitim ve yüzde 35,95 ile sağlık oldu. Aylık bazda bakıldığında en yüksek artış ise yüzde 13,38 ile gıdada oldu. Gıdayı yüzde 7,43 ile konut, yüzde 6,96 ile giyim ve ayakkabı izledi.

ANKETE KATILANLARIN YÜZDE 66'Sİ HÜKÜMETİN EKONOMİYİ DÜZELTEBİLECEĞİNE İNANMIYOR

Ekonomik olarak yaşanan sıkıntıların ardından MetroPOLL Araştırma, 'Hükümet ekonomiyi düzeltebilir mi?' anketi yaptı. Anketin sonuçlarını Özer Sencar, Twitter hesabından paylaştı. Ankete katılanların yüzde 66'si hükümetin seçime kadar ekonomiyi düzeltebileceğine inanmadığı açıklandı. Öte yandan AK Partililerin yüzde 75'i, MHP'lilerin yüzde 70'i hükümetin bunu başaracağı kanaatinde.

"BU PAZAR BİR MİLLETVEKİLİ SEÇİMİ OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ?"

"Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusuna ise yüzde 74.9 ile AK Parti, 69.9 MHP, yüzde 14.6 DEVA Partisi, yüzde 13.3 Saadet Partisi, yüzde 8 HDP, yüzde 7.3 İYİ Parti, yüzde 6.6 CHP denildi. Ankete katılanların yüzde 17.6'sı diğer partileri işaret ederken yüzde 28.4'lük kesim ise cevap veremedi.

"EKONOMİK SORUNLARI ERDOĞAN MI MUHALEFET Mİ ÇÖZER?"

MetroPOLL Araştırma, "Ekonomik sorunları Erdoğan mı muhalefet mi çözer?" anketinin sonuçlarını da paylaştı. Ankete göre seçmenin yüzde 59'u ekonomik sorunları Erdoğan'ın çözebileceğini düşünmüyor. Yüzde 39'luk kesim ise çözebileceğine inanıyor.

EKONOMİK SORUNLARI MUHALEFET PARTİLERİNİN ÇÖZEBİLECEĞİ DÜŞÜNÜLÜYOR

"Ekonomik sorunları muhalefet partilerinin çözebileceğini düşünüyor musunuz?" anketine ise seçmenin yüzde 53'ü ekonomik sorunları muhalefet partilerinin çözebileceğini düşünüyor. Bu oran CHP tabanında yüzde 78, İYİ Parti tabanında yüzde 69 ve HDP tabanında yüzde 64'e yükseliyor. Muhalefet partilerinin ekonomiyi çözebileceğine dair inanç iktidar partilerinde ise yüzde 11-17 bandına kadar düşüyor.

KARAR GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER