Kiralarla yarışır hale gelmişti: Bakanlıktan 'fahiş aidat' adımı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı vatandaştan gelen site ve apartman aidatlarında yapılan fahiş artış şikayetleri sonrası hareket geçti. Bakanlık bünyesinde, site yönetim hizmeti veren şirketler ile ilgili mevzuat çalışmaları yürütmek üzere birim kurulduğunu duyurdu.

Kiralarla yarışır hale gelmişti: Bakanlıktan 'fahiş aidat' adımı

Site ve apartmanlardaki aidat fiyatları vatandaşı isyan ettirirken yüzde 200'e varan zamlar protestolara sebep oldu. Fahiş artışlar karşısında harekete geçen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesinde site yönetim hizmeti veren şirketler ile ilgili mevzuat çalışmaları yürütmek üzere birim kurulmasına karar verdi.

Kat sahiplerinin haklarının korunması amacıyla, konut ve işyerlerinin yönetilmesi ile ilgili faaliyet gösteren firmalara ilişkin mevzuat çalışmaları yapmak, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği yaparak, site yönetimlerinin sorunlarının çözülmesine yönelik olarak faaliyetlerde bulunmak üzere Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü bünyesinde birim kurularak faaliyete geçti.

Kurulan birim, konuya ilişkin kanuni düzenleme çalışmalarının tamamlanmasına müteakip ikincil mevzuat çalışmalarını yürütecek.

Böylece site yönetimi hayatında yer alan bir boşluk giderilmiş olup, ikincil mevzuat çalışmalarının tamamlanması ile birlikte sitelerde yaşanan yönetim sorunlarının azalması yönünde önemli bir aşama kaydedilmiş olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER