KKM'de rekor düşüş! Bir haftada 74,6 milyar TL eridi

İktidarın dolar kurunu dizginlemek için hayata geçirdiği Kur Korumalı Mevduatlarda haftalık en yüksek düşüş kaydedildi. KKM hesaplarında 6 Ekim haftası ile rekor düşüş yaşandı.

KKM'de rekor düşüş! Bir haftada 74,6 milyar TL eridi

Türk Lirasını özendirmek ve birikimlerin Türk Lirası mevduat ve katılım hesaplarında tutulmasını sağlamak amacı ile 20 Aralık 2021’de devreye sokulan Kur Korumalı Mevduatlarda (KKM) düşüş serisi sürüyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, 6 Ekim haftasında kur korumalı mevduatlar 74,6 milyar TL ile rekor düşüş kaydetti. İlgili haftada kur korumalı mevduatların büyüklüğü 3,23 trilyon TL'ye geriledi, dolar cinsinden bakıldığında ise 117,3 milyar dolarlık büyüklük kaydedildi.

KKM'DE DÜŞÜŞ SERİSİ 7'NCİ HAFTADA

6 Ekim haftası itibariyle KKM'de düşüş serisi 7. haftaya yükseldi. TCMB verilerine göre, yurt içi yerleşiklerin Döviz mevduatlarında parite etkisiyle düşüş görüldü. 6 Ekim haftasında yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatları 406 milyon dolar düşüşle 171,6 milyar dolar oldu. Parite etkisinden arındırıldığında ise mevduatların 551 milyon dolar arttığı izlendi.

Pariteden arındırılmış veri setine göre, döviz mevduatları gerçek kişilerde 570 milyon dolar azalırken, tüzel kişilerde ise 1,1 milyar dolar arttı.

MERKEZ'DEN KKM'DEN ÇIKIŞ İÇİN BİR DİZİ ADIM

Merkez Bankası son haftalarda KKM'de kısıtlayıcı bir dizi adım attı. Son gelen düzenlemeyle Merkez, uygulama talimatında yapılan değişiklikle, Türk lirası dönüşümlü kur korumalı hesaplarda asgari faiz zorunluluğu kaldırmıştı.

Ağustos ayında menkul kıymet ve zorunlu karşılık uygulamalarında kur korumalı hesapların TL mevduata dahil olduğu TL payı rasyosunu yürürlükten kaldırılarak, yerine kur korumalı hesapları TL mevduat olarak dikkate almayan ve standart yerel para olan TL mevduatın toplam mevduat içindeki payını artırmayı hedefleyen yeni bir TL payı rasyosu getirilmişti.

Karar Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER