Merkez Bankası Döviz Cinsinden Zorunlu Karşılıklara Komisyon Uygulamaya Başlıyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, yabancı para zorunlu karşılıklara komisyon uygulamasına başlayacak.

Merkez Bankası Döviz Cinsinden Zorunlu Karşılıklara Komisyon Uygulamaya Başlıyor

Mevduat/katılım fonlarında ters dolarizasyon sürecini desteklemek için, TCMB nezdindeki zorunlu karşılık ve ihbarlı döviz mevduat hesaplarında komisyon uygulanmasına karar verildi.

ABD doları olarak tutulan döviz tutarların ABD doları cinsinden mevduat/katılım fonu (yurt dışı bankalar mevduatı/katılım fonu hariç) yükümlülükleri için tutulması gereken tutara kadar olan kısmı üzerinden senelik 0,025 (binde 25) oranda komisyon alınması kararlaştırıldı.

Avro ve ABD doları olarak tutulan döviz tutarları ABD doları dışında dövizler cinsinden mevduat/katılım fonu (yurt dışı bankalar mevduatı/katılım fonu hariç) yükümlülükleri için tutulması gereken tutara kadar olan kısmı üzerinden senelik 0,0025 (onbinde 25) oranda komisyon uygulanmasına karar verildi.

Söz konusu uygulama, tesisi 10 Ocak 2020'tarihinde başlayacak olan 27 Aralık 2019 tarihli yükümlülük döneminden itibaren geçerli olacak.

Düzenleme kapsamında yurt içinde mevduat/katılım fonları tutarları üzerine komisyon uygulanacak. Altın hesapları düzenleme kapsamında hariç tutulacak. Bu kapsamda düzenleme ters dolarizasyon süreci destekleyici bir nitelikte olacak.

Bankalar yurt dışı kaynaklardan sağladıkları fonların maliyeti üzerinde ilave bir yük oluşturmamak adına sadece yurt içi mevduat/katılım fonları esas alındı.

Geçmiş dönemde de avro cinsi hesaplar için benzer bir komisyon uygulaması gerçekleştirilmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER