Merkez Bankası’ndan Flaş Açıklama

Merkez Bankası politika faiz 625 baz puan artışla yüzde 24'e yükseldi. Merkez, döviz kurundaki hareketlerin etkisiyle fiyat artışların alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdi.

Merkez Bankası’ndan Flaş Açıklama

Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyette dengelenme eğiliminin belirginleştiğine söyleyen, dış talep gücünü korumakla birlikte iç talepteki yavaşlama hızlandı. 

Merkez, yakın dönemde enflasyon görünümüne dair gelişmeler fiyat istikrarı açısından önemli riskleri gösterdi, döviz kurundaki hareketlerin de etkisiyle fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdi. 

İç talep koşullarındaki zayıflamaya rağmen fiyatlama davranışlarında gözlenen bozulma enflasyon görünümüne dair yukarı yönlü risk oluşturmaya devam etti, bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek için güçlü bir parasal sıkılaştırma gerçekleştirilmesine karar verdi. 

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceği söylenen açıklamada; enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürüleceği belirtildi. 

Enflasyon beklentilerinin; fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabileceği söylendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER