Merkez'in kredi kartı kararının ardından kritik gelişme! Kamu bankaları faizleri katladı

Merkez Bankası'nın kredi kartı nakit kullanımı ile kredili mevduat hesaplarına uygulanan aylık faiz oranını yükseltmesinin ardından kamu bankaları da harekete geçti. Kamu bankaları faizde 15 puanı aşan artış yaptı.

Merkez'in kredi kartı kararının ardından kritik gelişme! Kamu bankaları faizleri katladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kredilere yönelik sıkışlatırma süreci kapsamında yeni kararlar almış ve karara göre; kredi kartı nakit kullanımı ile kredili mevduat hesaplarına (KMH) uygulanan aylık faiz oranı 2,89'a yükseltilmişti. Kredi kartı gecikme faizi yüzde 2,13 olurken; taşıt kredilerinde yüzde 3 olan büyüme sınırı da yüzde 2 olarak yeniden belirlenmişti.

Merkez Bankası'nın kararının ardından kamu bankalarında da yeni gelişme yaşandı. Kamu bankalarının şubelerine genel merkezden dün gönderilen yazıda, kredi faiz oranlarındaki artışa ilişkin bilgi verildi ve yeni oranlar dün itibarıyla uygulanmaya başladı. Buna göre, kamu bankalarında seçimlerden önce aylık yüzde 1,94 (yıllık yüzde 25,93) olan, seçim sonrası da TCMB’nin politika faizindeki artışı sonrası aylık yüzde 2,64’e (yıllık yüzde 36,71) çıkan ihtiyaç kredisi faizleri, dün itibarıyla yüzde 2,84’e (yıllık yüzde 39,94) yükseldi.

Aylık taşıt kredisi faizleri de dün itibarıyla yüzde 2,45’ten 2,65’e çıkarken (yıllıkta yüzde 33,70’ten yüzde 36,87’e); konut kredi faizleri ise yüzde 2,19’dan yüzde 2,49’a (yıllıkta yüzde 29,68’den yüzde 34,33’e) yükseldi. Bu oran seçimden önce yüzde 1,67 (yıllık yüzde 21,99) idi.

TCMB’nin bu geceki kararları arasında taşıt kredisi de yer almış; taşıt kredilerinde yüzde 3 olan büyüme sınırının yüzde 2 olarak belirlenmesine karar verilmişti.

Kamu bankalarının bireysel kredi faizlerindeki son artışı, temmuz ayı başında olmuştu. Böylece dün itibarıyla yeni bir artışa gidilmesi, bireysel kredi faizlerinin bir ayın içinde iki kez artmasına neden oldu.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2023, 21:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER