Milyonlarca Emekliye Zam Müjdesi: İntibak Kararı Çıkarsa…

Bayram ikramiyesi ve zam ile sevinen emeklilerin beklentisi intibak yasası. 2000'yılı sonrası emekli olanlar için 355 liraya varan zammın yolu açılacak.

Milyonlarca Emekliye Zam Müjdesi: İntibak Kararı Çıkarsa…

Milyonlarca emeklinin gözü yapılacak yeni düzenlemelerde. Bayram ikramiyesi kararıyla büyük mutluluk yaşayan emekliler Temmuz'da verilecek zamla birlikte yeni maaşlarına da kavuşacak. 

Temmuz zammı yüzde 7.27 olarak çıkması bekleniyor. İlk 5 aylık enflasyon yüzde 6.39 olarak açıklanmıştı. 

Fakat emekliler şimdi de yeni intibak yasasını bekliyor. Özellikle 2000'yılı ve sonrasında emekli olan milyonlarca kişinin gözü intibakta. 

Anayasa Mahkemesi'nin intibak için TBMM'yi adres göstermesi, Türkiye Emekliler Derneği'nin de konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıması; intibak düzenlemesi tekrardan gündeme geldi. 

Türkiye Emekliler Derneği Başkanı Kazım Ergün, 2000' yılından evvel SSK emeklilerin intibaklarının yapıldığını ve 1 Ocak 2013'tarihi itibarıyla intibak farklarının aylıklarına ilave yapıldığını söyleyerek, 2000'yılı sonrası emekli olanların da intibakları yapılıp emekliler arasında eşitliğin sağlanması gerektiğini söyledi.

YENİDEN HESAP

Eğer intibak vizesi çıkarsa, emeklilerin bir şey yapmasına gerek kalmayacak. Bunun için yasa çıkarılacak. 

2000'yılı ve sonrasında emekli olan 5 milyon kişinin maaşı tekrardan hesaplanacak. Düzenleme, her emekliye farklı yansıyacak. 

2000'yılı evvelinde emekli olan 2 milyon SSK'lıya 50 ile 355 lira zam yapılmıştı. Uzmanlar, yeni intibakta da zam oranları bu seviyelerde olabileceğini belirtiyor.

Kaynak : Takvim

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2018, 21:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER