Nebati Londra’da ‘Enflasyon yabancıların kültürel olarak anlayamayacağı sebepten yükseldi’ dedi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin Londra temasları sürüyor. Yabancı yatırımcılarla görüşen Nebati, Türkiye'deki ekonomik durum hakkında konuştu. Bloomberg'in iddiasına göre Nebati yatırımcılara enflasyonun yabancıların kültürel olarak anlayamayacağı sebepten yükseldiğini söyledi.

Nebati Londra’da ‘Enflasyon yabancıların kültürel olarak anlayamayacağı sebepten yükseldi’ dedi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin Londra’da gerçekleştirdiği toplantıda yabancı yatırımcılarla yaptığı toplantılarda Türkiye'deki ekonomik durumla ilgili konuştu.

ABD merkezli finans ajansı Bloomberg’in iddiasına göre Nebati, enflasyonun yabancıların kültürel olarak anlayamayacağı sebepten yükseldiğini söylediğini belirtti.

‘KUR MEVCUT SEVİYELERDE KALACAK’

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Londra’da yabancı fon yatırımcıları ve banka yöneticileriyle bir araya geldi. Bloomberg’e bilgi veren konuya yakın kaynaklara göre Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Londra'da düzenlenen toplantıda yatırımcılara kurun mevcut seviyelerde kalacağını söyledi.

Nebati ayrıca haftasonu USD/TL kuruyla uyumlu enflasyon için yeni önlemler ile yastık altı altın için yeni adımlar açıklanacağı bilgisini verdi. Nebati gerekirse kredi garanti fonunun artırılabileceği mesajını verdi.

Nebati ayrıca yabancı yatırımcılara Türkiye'deki enflasyonun yabancıların kültürel olarak anlayamayacağı sebepten yükseldiğini söyledi.

NEBATİ’DEN MESAJ

Bakan Nebati, Londra temaslarıyla ilgili sosyal medyadan da bilgi verdi. Nebati, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Londra'da 2. gün programımızda yabancı fon yatırımcıları ve uluslararası banka yöneticileriyle görüşüyoruz. Türkiye Ekonomi Modelimizi açıklamaya ve detaylandırmaya devam ediyoruz” dedi.

‘ENFLASYON YÜZDE 50’Yİ GEÇMEZ’ DEMİŞTİ

Türkiye’de tüketici enflasyonu ocak ayı verilerine göre önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 48,69 oranında artmıştı. Geçtiğimiz hafta açıklanan enflasyon rakamlarından önce Bakan Nebati Japon medyasına verdiği demeçte, enflasyonun Nisan ayında zirveye ulaşacağını ama yüzde 50’yi geçmeyeceğini belirtirken bu yıl Türk lirasının istikrara kavuşacağını söylemişti.

Bakan Nebati Japon Haber ajansı Nikkei’ye verdiği röportajda, “Enflasyonda yüzde 50 seviyelerini göreceğimizi düşünmüyorum” ifadelerini kullanmıştı.

HAZİNE’DEN AÇIKLAMA

Öte yandan, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “Bazı mecralarda Bakanımızın Londra’daki toplantıda, ‘Türkiye'de enflasyonun yabancıların kültürel olarak anlayamayacağı sebepten yükseldiğini söyledi’ açıklaması yer almaktadır. Bakanımızın böyle bir açıklaması olmamıştır. Katılımcının yanlış anlamasından kaynaklanmaktadır” denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER