OECD'den enflasyon değerlendirmesi: Türkiye zirvede

Dokuz OECD ülkesinde enflasyon çift haneye çıkarken, en yüksek oranlar Türkiye ve Estonya'da kaydedildi. Buna karşılık İtalya, İspanya ve ABD de dahil beş ülkede enflasyon düştü.

OECD'den enflasyon değerlendirmesi: Türkiye zirvede

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) bugün paylaştığı Nisan 2022 tüketici fiyat endeksi raporuna göre, 9 OECD ülkesinde en yüksek enflasyon Türkiye ve Estonya'da kaydedildi.

OECD BÖLGESİNDEKİ YILLIK ENFLASYON GEÇEN AYA GÖRE ARTTI

OECD, Nisan 2022 tüketici fiyat endeksi raporu paylaştı. Rapora göre OECD bölgesindeki yıllık enflasyon gıda ve hizmetler sektöründeki fiyat artışlarının da etkisiyle yüzde 9,2 olarak ölçüldü. Bu oran, Mart ayında yüzde 8,8'ti.

OECD bölgesinde, gıda ve enerji fiyatları hariç tutulduğunda Nisan ayı yıllık enflasyonu yüzde 6,3'tü. Mart'ta bu oran yüzde 5,9 olarak ölçülmüştü.

Rusya-Ukrayna savaşının ikinci ayına ilişkin OECD tüketici fiyat endeksi, Mart ayında yüzde 10 olan gıda enflasyonunun Nisan'da yüzde 11,5'e yükseldiğini ortaya koydu. Aynı veriler, Mart'ta yüzde 3,9 artan hizmetler sektöründeki tüketici fiyatlarının Nisan'da yüzde 4,4 arttığını gösterdi.

EN YÜKSEK ORANLAR TÜRKİYE VE ESTONYA'DA

"Fiyat gelişmelerinin ülkeler arasında değiştiğini" ifade eden OECD, bölgedeki 33 ülkeden dokuzunun tüketici enflasyonunun Nisan'da çift haneleri gördüğünü kaydetti. Buna göre, en yüksek oranlar Türkiye ve Estonya'da görüldü. Açıklanan resmi rakamlara göre, Estonya'nın Nisan enflasyonu yüzde 18,9 iken Türkiye'nin resmi enflasyonu yüzde 70'ti.

BEŞ ÜLKEDE ENFLASYON DÜŞTÜ

Öte yandan, aralarında İtalya, İspanya ve Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) de aralarında olduğu beş ülkede enflasyon düştü.

KARAR GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER