Poşet Ücreti ne Kadar? Poşete Zam Geldi mi? 2020 Poşet Fiyatı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından alınan bilgiye göre, plastik poşetler, yeni yılda 25 kuruştan satılacak.

Poşet Ücreti ne Kadar? Poşete Zam Geldi mi? 2020 Poşet Fiyatı

Plastik poşetlerin ücretlendirilmesine dair 1 Ocak 2019'yılında başlayan uygulama ile plastik poşet kullanımı 2019'un 11 ayında yüzde 77 oranda azaldı.

Aylık 35 adet olan kişi başı kullanım adedi ise 10'a kadar geriledi.

8 milyon kilogram sera gazı salınımının önüne geçildi

2019 yılı Aralık ayı itibarıyla 200 bin ton plastiğin kullanımın da önüne geçildi. 1 ton plastiğin üretimi ve geri dönüşüme tabi tutulmaksızın doğrudan doğaya bırakılması ile 41 kilogram sera gazı salınımı gerçekleştireceği göz önünde bulundurulduğunda 200 bin ton plastiğin kullanımın önlenmesi ile 8 milyon kilogram sera gazı salınımın önüne geçildi.

Sürecin aksatılmadan ve uygulamada farklılıklar oluşmasına mahal vermeden yaygınlaştırılarak sürdürülmesini temin etmeyi öncelikleri arasında tutan Bakanlıkça kasım ayında ilgili kamu kurum kuruluşları, sektörde faaliyet gösteren dernek ve federasyon temsilcilerinin katılımıyla yapılan Plastik Poşet Komisyonu Toplantısında geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen faaliyetlere dair değerlendirmeler yapılmış, 2020 yılında geçerli olacak plastik poşet ücreti 25 kuruş olarak belirlenmesi kararı alınmıştı.

Bu kapsamda, 2020 yılında satış noktalarında tüketicilere verilen plastik poşetler için adet başına alınacak ücret sabit 25 kuruş olarak uygulanması için 31 Aralık 2019 tarihli Bakan oluru ile Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine Dair Usul ve Esaslar Esasların 10'uncu maddesinin birinci fıkrası olan 2020 yılı plastik poşetlere uygulanacak taban ücret adet başına vergiler dahil 25 kuruştur.

1 Ocak 2020 tarihinden başlayarak 2020 yılı sonuna kadar ise satışa tabi tüm poşetler için uygulanacak ücret adet başına vergiler dahil 25 kuruş olup daha az veya daha çok bir ücret uygulanamaz şeklinde değiştirilerek yürürlüğe girdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER