Prim Günü Eksik Olanlar Nasıl Emekli Olabilir

Ziraat Bankası ile SGK, 31 Mayıs'ta sona eren kredi protokolünü uzattı. 

Prim Günü Eksik Olanlar Nasıl Emekli Olabilir

SGK merkezlerinde yaşanan aksamalar da böylelikle bitmiş oldu. Artık prim günü eksik olanlar tamamlama kredisi ile emekli olmaya hak kazanabiliyor.

NELER BORÇLANILABİLİYOR?

Emekli olmak için prim günü eksik olanların kurtarıcısı hizmet borçlanmaları. Kişinin yurt dışında veya askerde geçirdiği zamanlar, annelik sebebi ile çalışılamamış günler toplu borçlanma yolu ile sigortalının prim gününe eklenebiliyor. 

Fakat prim borçlanması, cüzi bir emekli maaşı almak için uğraşan vatandaşın cebini yakabiliyor. 3 çocuğu için borçlanma yapan sigortalı 2 bin 160 gün kazanmak için 2018 yılında 46 bin 752 lira ödemek zorunda.

BAŞVURULAR ALINMAYINCA

Sosyal Güvenlik Kurumu vatandaşın bu mağduriyetini ortadan kaldırmak için 2018 Mart ayında borçlandığı prim günü ile emekli olmayı hak eden vatandaşa kredi vermesi hususunda Ziraat Bankası ile 31 Mayıs 2018 günü sona erecek bir protokol imzaladı. 

Protokolün vadesinin dolmasından sonra bu kolaylıktan faydalanamayan binlerce vatandaşımızın mağdur olmaması adına Sosyal Güvenlik Kurumu kendi internet sitesinden yaptığı duyuru ile 04.06.2018 tarihinde protokolün uzatıldığını bildirdi.

DUYURU YAYINLANDI

Duyurunun yayımlanması ile birlikte borçlu vatandaşlar SGK merkezlerine akın etti. Fakat SGK merkezleri gelen vatandaşlara 'Henüz bize gelen bir duyuru yok' diyerek geri çevirdi. 

Bazı kurumlarda bu durumdan dolayı tansiyon giderek yükselirken, memurların da vatandaşlara yardımcı olmak adına hiçbir açıklama yapmaması tepkilere sebep oldu.

EMEKLİ ADAYLARI TEKRAR BAŞVURU YAPIN

Elleri boş dönmek istemeyen borçlu emekli adaylarına SGK Merkezleri tarafından 11.06.2018 tarihinden sonra tekrardan başvuru yapmaları söylendi. 

7143 Sayılı kanun kapsamında borçlarını tescil ve taksitlendirmek isteyen işverenler ve kişiler de 'henüz bize gelen bir genelge yok' denilerek geri çevriliyordu. 

Kurum yetkilerinden alınan bilgiler doğrultusunda tüm işlemlerin tekrar başladığını öğrendik.

Kaynak: tgrthaber

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2018, 21:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER