Rekor enflasyon: Avrupa ülkelerinde durum ne?

Kovid-19 pandemisi ve Rusya-Ukrayna savaşı ile birlikte dünya genelinde enflasyon oranları hızla yükselişe geçti. Türkiye'de enflasyon oranları son 20 yılın en yüksek seviyesine yükseldi. Avrupa'da enflasyon rekor seviyelere yükselmiş durumda.

Rekor enflasyon: Avrupa ülkelerinde durum ne?

İngiltere'de son kırk yılın en yüksek seviyesine ulaşan yıllık enflasyon Temmuz ayında yüzde 10,1 olarak ölçüldü. Euro Bölgesi'nde de rekor kıran oran, yine temmuz ayında yüzde 8,9'u gördü.

AP'nin haberine göre; Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından yayınlanan tahmin, Euro Bölgesi için kayıtların tutulmaya başlandığı 1997'den bu yana görülen en yüksek seviye. Türkiye'de de son dönemin en yüksek seviyelerine ulaşan enflasyon, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı son verilere göre temmuzda aylık bazda yüzde 2,37 artarken yıllık bazda yüzde 79,6 oldu. Bağımsız araştırma kuruluşu ENAG ise Tüketici Fiyat Endeksi'nin temmuz ayında yüzde 5,03 arttığını 12 aylık enflasyonun ise yüzde 176,04 olduğunu duyurdu.

Savaş nedeniyle Avrupa'nın en yüksek enflasyon oranlarından birine sahip Rusya'da seviye yüzde 15,9'da, Ukrayna'da ise yüzde 16,4'te bulunuyor.

Fransa'nın enflasyonu şu anda yüzde 6.8, İtalya'nınki ise yüzde 8.4 seviyesinde. Temmuz ayı raporunda Almanya'nın enflasyonu geçen ayki küçük düşüşün ardından yüzde 8.5'e yükseldi.

Savaşın ağır etkilediği Baltık ülkelerinde de enflasyon oranı yüksek seviyelerde. Örneğin, Estonya yüzde 22,7, Litvanya yüzde 20,8 ve Letonya yüzde 21 enflasyonla karşı karşıya.

Dünyanın diğer bölgelerindeki muadillerinin izinden giden Avrupa Merkez Bankası, enflasyonu hedef alarak 11 yıl sonra ilk kez faiz oranlarını beklenenden daha büyük bir miktarda arttırdı. Eylül ayında da aynı yönde karar alması beklenen Merkez Bankası'nın bu hamlesinin büyük ekonomileri resesyona sürükleyip sürüklemeyeceği konusunda soruların da gündeme gelmesine neden oldu .

ENFLASYON ORANLARININ SEBEBİ NE?

Avrupa ve dünyanın büyük bir kısmı, Rusya'nın Şubat ayı sonunda Ukrayna'yı işgal etmesinden önce de enflasyona katkıda bulunan enerji fiyatlarındaki artıştan etkileniyordu.

Çatışma, Rusya'dan petrol ya da doğal gaz tedarikinin kesilmesine yol açabileceği yönündeki küresel endişeleri körükleyerek enerji krizini daha da derinleştirdi.

Rusya son dönemde AB'nin en büyük petrol, doğal gaz ve kömür tedarikçisi konumunda ve AB enerjisinin yaklaşık dörtte birini karşılıyor.

AB'nin Rusya'dan kömür alımına getirdiği yasak yürürlüğe girdi ve Rus doğal gazına olan talebin bu yıl üçte iki oranında azaltılması için gönüllü bir çalışma yürütülüyor.

Kovid-19 salgını nedeniyle iki yıl önce getirilen karantinalar küresel tedarik zincirlerinin zorlanmasına, mahsulleri çürümeye terk edilmesine ve süpermarketlerde panik alımlarına neden oldu. Bu da gıda da dahil olmak üzere pek çok emtianın fiyatının yükselmesi ile sonuçlanıyor.

Rusya ve Ukrayna, küresel buğday ve arpa üretiminin yaklaşık üçte birini ve yemeklerde kullanılan ayçiçek yağının dünya ihracatının üçte ikisini gerçekleştirdiğinden, Ukrayna'daki savaş görünümü bir kez daha dramatik bir şekilde kötüleştiriyor.

KARAR GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER