Reuters'tan Millet İttifakı iddiası: Ekonomi Babacan'a emanet edilecek

14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine 64 gün kala, Reuters'tan kritik bir iddia gündeme geldi. Reuters, Millet İttifakı’ndan toplam dört üst düzey kaynağına dayandırdığı haberinde, Millet İttifakı'nın seçimi kazanması halinde DEVA Partisi lideri Ali Babacan'ı ekonomiden sorumlu Cumhurbaşkanı yardımcısı yapmayı planladığını yazdı.

Reuters'tan Millet İttifakı iddiası: Ekonomi Babacan'a emanet edilecek

İngiltere merkezli uluslararası haber ajansı Reuters, muhalefette yer alan altı partinin oluşturduğu Millet İttifakı'nın, 14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanı seçimini kazanması halinde 'ekonominin patronlarının belli olduğunu' yazdı.

Millet İttifakı’ndan toplam dört üst düzey kaynağın Reuters’a verdiği bilgiye göre, seçimin ardından ittifakta DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın ekonomiden sorumlu Cumhurbaşkanı yardımcılığı görevini üstlenmesi bekleniyor.

Millet İttifakı'ndan üst düzey bir yetkili, "Çok büyük ihtimalle, henüz verilmiş bir karar yok ama Babacan'ın yöneteceği bir sistemde, önemli bakanlıkların diğer partiler tarafından üstlenileceği, kurum ve kuruluşların en uygun şekilde sorumlulara bağlanacağı bir yapı olacaktır... Hazine ve Maliye Bakanlığı da ikiye bölünebilir" ifadelerini kullandı.

DEVA Partisi konu ile ilgili herhangi bir değerlendirmede bulunmadı. Ancak DEVA Sözcüsü İdris Şahin, “Merkez Bankası başkanı seçilirken liderlerin mutabakatıyla olacak ve bağımsız bir merkez bankası olacak. Diğer üst kurulların başkanları da seçilirken liderlerin mutabakatıyla liyakat sahibi, konunun uzmanı isimlerden seçilecek” dedi.

TCMB BAŞKAN ADAYI DA HAZIR

CHP'li bir yetkili ise, "Ekonomi yönetiminin nasıl şekilleneceğine dair çalışmalar ve hazırlıklar var elbette. Kılıçdaroğlu göreve geldiğinde yapacağı ilk işlerden birinin TCMB Başkanı ve PPK üyelerini görevden almak olacağını söylemişti zaten" dedi.

Yetkili, "Şu anda Merkez Bankası Başkanlığı için genç, hem yurt içinde hem uluslararası arenada kredibilitesi olan, merkez bankacılığını bilen, hemen görevi devralıp çalışmalarına başlayacak bir aday var, o da hazır durumda" ifadelerini kullandı.

'SİYASİ MÜDAHALELER OLMAYACAK'

"Bağımsız bir Merkez Bankası olacak" diyen CHP'li yetkili, şunları söyledi:

"Siyasi müdahaleler olmayacak. Ekonomi yönetimi açısından şu anda Deva Partisi ve Babacan daha çok hazır görünüyor. Partilerimizin ekonomi kadroları oldukça iyi ve iddialı... Serbest piyasa koşullarının uygulandığı bir yapıya kavuşacağız."

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2023, 20:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER