Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin: OPEC Anlaşmasına Tüm Tarafların Uyması Önemli

Rusya Devlet Başkanı Putin, başkent Moskova'da kabine üyeleriyle yaptığı toplantıda, OPEC+ adıyla bilinen ve 23 ülkenin üye olduğu grubun petrol üretim kısıntısına yönelik kararını değerlendirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin: OPEC Anlaşmasına Tüm Tarafların Uyması Önemli

Rusya'nın petrol piyasalarındaki önemli ülkelerle yakın temas içerisinde olması gerektiğine işaret eden Putin, OPEC anlaşmasına tüm tarafların uyması önemli.

Toplantıda söz alan Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, anlaşma kapsamında mayıs-haziran döneminde petrol üretiminin günlük 9,7 milyon varil düşürüleceğini anımsatarak Bu neredeyse küresel petrol üretiminin yüzde 10’una tekabül ediyor.

Petrol üretiminin temmuzdan itibaren sene sonuna kadar artacağını belirten Novak, Söz konusu dönemde üretim kısıntısı günlük 7,7 milyon varil, Ocak 2021'yılı ve Nisan 2022'yılına kadar kısıntı 5,7 milyon varil düzeyinde olacak.

Novak, OPEC+ ülkelerine ilave olarak 10 ülkenin de çeşitli adımlarla küresel petrol piyasalarında istikrar sağlanmasına destek olmak istediklerini aktardı.

Şirketlere ekonomik destekler

Toplantıda, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle olumsuz yönde etkilenen Rus ekonomisine yönelik de değerlendirmelerde bulunan Putin, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin çalışanlarına ödenmek üzere nakit para desteği sağlanmasını tavsiye etti.

Söz konusu desteğin, çalışan başına 12 bin 100 ruble (162 dolar) düzeyinde olması gerektiğini belirten Putin, havayolu şirketleri için de 23 milyar ruble (309 milyon dolar) destek sağlanmasını önerdi.

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2020, 19:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER