Seçim sonrası değer kaybında istikrar: Döviz kurlarında rekor serisi sürüyor

İkinci tur seçim sonuçlarının ardından yükselişe geçen döviz kurlarında rekor serisi devam ediyor. İstanbul serbest piyasada dolar 20,9200 liradan, Euro 22,5360 liradan güne başladı. Dolar/TL gün içinde 21,1651'i görerek tarihini rekorunu kırarken Euro da 22,7783 ile tarihi zirvesini yeniledi.

Seçim sonrası değer kaybında istikrar: Döviz kurlarında rekor serisi sürüyor

28 Mayıs'ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci turunun ardından tarihi zirvelerini gören döviz kurlarında artış sürüyor. Döviz kurları tüm zamanların en yüksek seviyelerini görerek rekorlarını bugün de yeniledi.

Serbest piyasada 20,9180 liradan alınan dolar 20,9200 liradan satılıyor. Dolar kuru gün içinde 21,1651 TL seviyesine tarihi zirvesini yeniledi.

22,5340 liradan alınan Euro'nun satış fiyatı ise 22,5360 lira olarak belirlendi. Euro da gün içinde 22,7783 TL'ye çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Dün doların satış fiyatı 20,8090 lira, Euro'nun satış fiyatı ise 22,3190 lira olmuştu.

GÖZLER KABİNEDE

Yatırımcılar, yeniden cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ın cumartesi gününe kadar açıklaması beklenen yeni kabineyi izliyor.

Reuters’ta önceki gün yer alan haberde, geçmişte AKP hükümetlerinde Maliye Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı görevlerinde bulunan Mehmet Şimşek’in kabinede yer almasının neredeyse kesin olduğu belirtilmişti.

Yetkililer, Erdoğan’ın Şimşek için cumhurbaşkanlığı yardımcılığı görevini düşündüğünü ancak Şimşek’in “icranın doğrudan başında olmayı” tercih ettiği için Hazine ve Maliye Bakanı olabileceğini belirtmişlerdi.

REZERV ENDİŞESİ

Bankacılar, dolar/TL’nin mevcut politikada daha fazla rezerv kaybı yaşanmaması için daha da yükselmesi gerektiğini belirtiyor.

Merkez Bankası’nın geçen haftaki brüt rezerv kaybı 3,1 milyar dolar, net rezerv kaybı 4,2 milyar dolar oldu. Bankanın seçim öncesindeki beş aylık rezerv kaybı 30 milyar doları aştı.

Bankanın swap ve Hazine dövizi hariç net döviz pozisyonu 25 Mayıs’ta -75 milyar dolara geriledi.

Bir Gün Gazetesi 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER