SGK'dan EYT açıklaması: Kapsama onlar da dahil

23 Mayıs 2002 tarihi itibarıyla 3 yıldan az hizmeti bulunan Emekli Sandığı ve Bağ-Kur çalışanlarının EYT'li sayılmadığına ilişkin iddiaları yalanlayan SGK, Bağ-Kur'lu vatandaşlarında kapsam içerisinde olduğunu duyurdu.

SGK'dan EYT açıklaması: Kapsama onlar da dahil

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinin yürürlüğe girmesiyle birlikte yüz binlerce vatandaş başvuru kuyruklarına girdi. Düzenlemeyle ilgili çok fazla soru ve sorun da beraberinde geldi.

Son olarak 23 Mayıs 2002 itibarıyla 3 yıldan az hizmeti olan Emekli Sandığı ve Bağ-Kur çalışanlarının 8 Eylül 1999 tarihinden önce çalışmaya başlamalarına rağmen EYT kapsamında olmadıklarına dair haberler çeşitli gazetelerde yer aldı.

SGK'dan yapılan yazılı açıklamada, Resmi Gazete'de 3 Mart 2023'te yayımlanan EYT düzenlemesiyle hizmet sürelerine bakılmaksızın tüm sigortalıların emeklilik yaş koşulunun kaldırıldığının anımsatıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kamuoyunda EYT düzenlemesi olarak adlandırılan Kanunun 23/05/2002 tarihi itibarıyla 3 yıldan az hizmeti bulunan Emekli Sandığı ve Bağ-Kur çalışanlarını kapsamadığı ve bu durumdaki çalışanların mağdur edildikleri iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır, bu bağlamda söz konusu vatandaşlar da düzenleme kapsamındadır."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER