TBB: Turizm Destek Paketi Uygulamasına Başlanacak

Türkiye Bankalar Birliğinden (TBB) yapılan açıklamaya göre salgının etkilerinin azaltılması, üretim ve istihdam kapasiteleriyle piyasa değerlerin korunmasını desteklemek için, turizm sektöründeki işletmeler yanında bu işletmelerin tedarikçilerin maaş ve kira ödemeleriyle sözleşme ya da faturaya bağlı sabit giderlerin, nakit ihtiyaçların ve kurumsal kredi kartı harcamaların karşılanması için Turizm Destek Paketi Uygulamasına başlanacak.

TBB: Turizm Destek Paketi Uygulamasına Başlanacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı garantisi ve Kredi Garanti Fonu kefaleti ile bankalar tarafından 10 milyar TL kredi sağlanacak. Krediler, 1 Kasım 2021 tarihini aşmamak şartıyla, azami 12 ay ödemesiz dönem olmak üzere 48 ay vadeli olacak.

Faiz oranı, sabit faizli krediler için azami yüzde 14,5, değişken faizli krediler için TLREF + 250 baz puan olarak belirlendi.

Yararlanıcı başına kefalet üst limiti 32 milyon TL ve kredi üst limiti 40 milyon TL olacak. Kredi ve kefalet limitleri ciro aralıklarına göre olacak. Uygulama esaslarına dair detaylar Kredi Garanti Fonu'nun internet adresinde yer alıyor.

Turizm Destek Paketini kullandıracak bankalar; Akbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Denizbank, Garanti BBVA, Halkbank, İş Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, QNB Finansbank, TEB, Türkiye Finans Katılım Bankası, VakıfBank, Vakıf Katılım Bankası, Yapı Kredi, Ziraat Katılım Bankası ve Ziraat Bankası olarak sıralandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER