Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan: Yıl Sonunda Yep Hedefine Ulaşacağımıza İnanıyoruz

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Twitter hesabından paylaştığı mesajında, kasım ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan: Yıl Sonunda Yep Hedefine Ulaşacağımıza İnanıyoruz

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kovid-19 salgınındaki artış seyri, Avrupa Birliği ekonomisindeki küçülme ve takvim etkisi sebebiyle kasım ayı ihracatındaki sınırlı daralmaya rağmen yıl sonunda Yeni Ekonomi Programı hedeflerine ulaşacaklarına inandıklarını bildirdi.

İhracatın kasım ayında, Kovid-19 salgını ve takvim etkisiyle geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,95 azalarak 16 milyar 88 milyon dolar, ithalatın ise yüzde 16,7 artışla 21 milyar 158 milyon dolar olduğu bilgisini vedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, kasım ayında dış ticaret hacminin yüzde 8,05 artarak 37 milyar 246 milyon dolar, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 76, altın hariç karşılama oranı ise yüzde 86,3 olduğunu bildirdi. 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye ekonomisi 3'üncü çeyrekte yüzde 6,7 büyüyerek verisi açıklanan G20 üyeleri (17 ülke) arasında en hızlı büyüyen ülke olarak pozitif ayrıştığına dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Küresel ekonomide daralmaya rağmen gerek büyüme gerekse ihracatımızdaki olumlu gidişat, toparlanmanın başarıyla devam ettiğini gösterirken, Türkiye ekonomisine yönelik olumlu beklentileri güçlendirmektedir. 

Dünya genelinde pandemideki artış seyri, en önemli ticaret ortağımız olan Avrupa Birliği ekonomisindeki küçülme ve takvim etkisi sebebiyle kasım ayı ihracatımızdaki sınırlı daralmaya rağmen yıl sonunda YEP hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyoruz. 

Önümüzdeki dönemde ihracatımızı artırmak için tüm paydaşlarımızla beraber canla başla çalışmaya devam edeceğiz. Ülkemizin dış ticaretine katkılarından dolayı ihracat camiamıza teşekkür ederim."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER