Ticaretin Kalbi İthalatı Kesti! Doğubank’ta 50 Milyon Dolarlık İphone Siparişi Askıya Alındı

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD'nin elektronik mallarına ‘boykot’ çağrısı sonrası sadece Eminönü’nde olan Doğubank’ta 50 milyon $’lık iPhone siparişi askıya aldı. Ekim ve kasım ithalatı iptal edildi.

Ticaretin Kalbi İthalatı Kesti! Doğubank’ta 50 Milyon Dolarlık İphone Siparişi Askıya Alındı

ABD ile yaşanan gerginlik Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD menşeili ürünlere yönelik boykot çağrısı sıcak ticaret merkezlerinde anında etkisini gösterdi. 

Döviz kurundaki dalgalanma sebebiyle ithalat maliyeti katlanan esnaf, boykot çağrıların da etkisiyle harekete geçti. 

Kapalıçarşı, Tahtakale, Mahmutpaşa, Doğubank ve Eminönü'nde büyük ithalatçı firmalar ardı ardına kısa ve uzun vadeli siparişlerini iptal etmeye başladı.

Başta iPhone olmak üzere ABD menşeili onlarca ürün ithalatı bıçak gibi kesilmiş durumda. Esnafın verdiği bilgiye göre, Doğubank'ta faaliyet gösteren 3 büyük ithalatçı 50 milyon dolarlık iPhone siparişini iptal etti.

ANADOLU SİPARİŞ VERMİYOR

ABD menşeili ürünlere getirilen vergiler ve Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın boykot çağrısı ile birlikte uzun vadeli ithalat anlaşmaların da iptal edildiğini belirten esnaf, "Talepler bıçak gibi kesildi. 

Anadolu'da alıcılar da iPhone ile olan sözleşme ve siparişlerini iptal ediyor. Raflardaki ABD ürünlerini indiren esnaf yerine yerli markaları satışa sunuyor.

STOKÇUYA TEPKİ VAR

Kurdaki ani yükselişi fırsata çevirmek isteyen bazı ithalatçılar ise ürünlerini depolarda bekletiyor. Sektörün nabzının attığı noktalarda birçok elektronik ürün tezgah altına indirilmiş durumda. 

Başta ofis malzemeleri olmak üzere yurtdışından ithal edilen birçok ürün piyasada bulunamıyor. İthalatçı firmaların, bayram sonrasında söz konusu ürünlere zam yapıp rafa koymayı planladığı belirtiliyor. 

Elektronik sektörün kalbinin attığı Perpa'da günlük ticarette ciddi bir yavaşlama göze çarpıyor. Esnafa göre durgunluğun sebebi talep eksikliği değil. Başını elektroniğin çektiği birçok sektör, döviz artışını fırsata çevirmek amacıyla piyasaya mal vermeyi kesti.

7 MİLYAR DOLAR HARCADIK

10 senedir hayatımızda olan iPhone'lar Türkiye'de 10 milyon kişiye ulaştı. 

Türkiye'nin 10 senelik cep telefonu ithalat faturası içinde Apple'ın iPhone modelleri için ödenen toplam tutar ise 7 milyar dolar.

Kaynak: yeniakit

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2018, 12:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER