Tüketiciye Enflasyon Müjdesi! Artış Oranı Sabitlendi

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, TOKİ’den konut, iş yeri ve arsa alan vatandaşların geri ödemelerinde 6 ayda bir uygulanan dönemsel artış oranını 2019 sene için sabitlediklerini, artış oranının enflasyon, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ve yurtiçi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) oranlarının altına çekildiğini bildirdi. 

Tüketiciye Enflasyon Müjdesi! Artış Oranı Sabitlendi

Turan, yazılı açıklamasında, alt gelir grubuna yönelik daha önce satılan konutlarda altı ayda bir yapılan dönemsel artış oranını 2019 sene için yüzde 4'e sabitlediklerini belirtti.

Alt gelir grubuna yönelik satılan konutlarda 2018 senenin ocak ayında yüzde 5,69, temmuz ayında yüzde 5,69 olmak üzere senede yüzde 11,70'lik artış yapıldığını söyleyen Turan, alt gelir grubu konutlarında 2019 senesinde ocak ayında yüzde 4 ve Temmuz ayında yüzde 4 olmak üzere senelik yüzde 8'lik bir artış uygulanacağını söyledi.

Turan, orta gelir grubuna yönelik satılan konutlarda altı ayda bir yapılan artış oranının yüzde 5'e, arsa satışlarında altı ayda bir yapılan artış oranın ise yüzde 6'ya sabitlendiğini söyledi.

Dönemsel Artış Tavan Oranları uygulamasına geçtiklerini söyleyen Turan, "Artış oranlarımızı memur maaş artış oranı için yüzde 5, Yİ-ÜFE oranı için yüzde 6 ve en düşük oran için ise yüzde 4 olarak belirledik. 

2019 senesinden sonraki dönemlerdeki dönemsel artışı ise mevcut ekonomik şartlara göre yeniden belirleyeceğiz.

ARTIŞ YÜZDE 4'E İNDİ

TOKİ tarafından inşa ettirilen ve alt gelir grubuna yönelik satışı yapılan konutlarda ocak ve temmuz aylarında uygulanan artış oranın 2019 senesinde yüzde 4 olarak uygulanacağını söyleyen Turan, "Alt gelir grubu kategorisinde satışını yaptığımız konutlarımız daha önce hiç konut sahibi olmamış, hane halkı net geliri en çok 4 bin 500 TL olan vatandaşlarımıza yöneliktir. 

Vatandaşlarımızın borçlarını ödemesi noktasında, enflasyonun daha da altında bir düzenleme yaptık. 2019 sene içerisinde enflasyon, memur maaş artış oranı, TÜFE ve Yİ-ÜFE oranları yüzde 4'ün üzerinde gelirse bizim artış oranımız sadece yüzde 4 olacaktır.

TOKİ'den daha evel konut almış dar gelirli vatandaşlardan gelen yoğun talep neticesinde dönemsel artış oranlarını 2019 sene için sabitlediklerini hatırlatan Turan, konuşmasına şöyle devam etti:

İdaremizden konut alan vatandaşlarımızın aylık taksit ödemelerine her sene ocak ve temmuz aylarında olmak üzere senede iki defa, memur maaş artış oranı, TÜFE ve Yİ-ÜFE oranları arasından en düşük olanının artışını yapıyorduk. 

Fakat son dönemde yapılan ekonomik veriler, enflasyon oranları, artış oranların yükselmesi ve vatandaşlarımızdan gelen yoğun talep neticesinde 2019 senesinde bu oranları koşulsuz sabitledik. 

Bizden konut almış vatandaşlarımıza bu oranlarında altında bir imkan sunacağız. Alt gelir grubunda artış oranlarımızı 2019 senesinde ocak ve temmuz aylarında olmak üzere yüzde 4 olarak uygulayacağız.

Alt gelir grubunda yapılan geri ödeme artış oranının senelik yüzde 8'e indiğini söyleyen Turan, orta gelir grubuna yönelik satılan konutların artış oranlarını 2019 senesinde ocak ve temmuz aylarında yüzde 5 olmak üzere senelik yüzde 10 olarak uygulanacağını söyledi.

Orta gelir grubuna yönelik satılan konutlarda geri ödemelerine esas borç bakiyeleri ve taksit bedellerinin bir önceki altı aylık dönemdeki memur maaş artış oranı ile güncellendiğini hatırlatan Turan, "Daha evel bizden konut almış olan orta gelirli vatandaşlarımızın geri ödemelerinde memur maaş artış oranın yüzde 5'ten çok olması durumunda bizim artış oranımız sadece yüzde 5 olacaktır.

FİYAT ENDEKSİ DE SABİTLENDİ

Ergün Turan ayrıca, TOKİ tarafından yapılan arsa satışlarında borç bakiyelerini Yİ-ÜFE oranı ile güncellediklerini belirterek, Daha evel idaremizden arsa satın almış olan vatandaşlarımızın borçlarına 2018 senesinde yüzde 23,71 olan Yİ-ÜFE oranını uyguladık. 

Mevcut ekonomik koşullar altında bu oranda 2019 sene için sabitliyoruz. 2019 senesinde Yİ-ÜFE oranını yüzde 6'dan uygulayacağız. Böylelikle senede yüzde 12'lik bir güncelleme olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER