Tüm Emekliler Derneği Genel Başkanı Çalışkan: Emekli aylığına gelen zammın üzerine 8 bin 77 TL artımızı kademeli olsa da istiyoruz

Tüm Emekliler Derneği (TÜM EMEK DER) Genel Başkanı Satılmış Çalışkan, emekliler için belirlenen yüzde 25’lik zammı yetersiz bulduklarını, belirlenen zammın üzerine 8 bin 77 liralık kök maaş zammının da eklenmesini istediklerini söyledi.

Tüm Emekliler Derneği Genel Başkanı Çalışkan: Emekli aylığına gelen zammın üzerine 8 bin 77 TL artımızı kademeli olsa da istiyoruz

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8 Temmuz'da emekli aylıklarına yüzde 25 oranında bir zam yapılacağını açıklamıştı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de geçen salı günkü grup toplantısında, “Emeklilerimize verilen yüzde 25’lik artış gördüğümüz kadarıyla makul ve yeterli bulunmamıştır. Açık ve samimi teklifimiz, memur maaşlarına ilavesi planlanan 8 bin 77 liralık seyyanen artışın, kök ücrete ve aynısı ile emekli aylıklarına da yansıtılmasıdır” diye konuşmuştu. AKP Grup Başkanı Abdullah Güler de Bahçeli’nin çağırısı üzerine, "Mümkündür, bu manada çalışanlarımızın özellikle enflasyona ezdirilmesi, özlük haklarının artırılması noktasında çabamız olacaktır. Ancak bütçe imkânları dediğimiz denge var” değerlendirmesini yapmıştı.

Buna karşılık TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda emekli zammını içeren torba yasanın ilk 7 maddesi, sadece yüzde 25’lik zam haliyle kabul edildi. Emekliler ise memurlara olduğu gibi 8 bin 77 lira seyyanen zamdan yararlanıp yararlanamayacaklarını merak ediyor.

"Bahçeli, bizi ümitlendirdi"

TÜM EMEK DER Genel Başkanı Çalışkan, öncelikle Bahçeli’nin seyyanen artışın emeklilere de yansıtılması gerektiği çağrısından dolayı kendilerine teşekkür ettiğini söyledi. Çalışkan “Geçen çarşambadan beri bu işle ilgili siyasilerle bir çalışma yapıyoruz. Milliyetçi Hareket Partisi’yle de görüşmelerimiz oldu. Bu hususta da Bahçeli, grup toplantısında bir açıklama yaptı, bizi ümitlendirdi. İnşallah bu yanlışlığı ve adaletsizliği bir önergeyle de düzeltirler. İşçi Emeklisi, BAĞ - KUR emeklisi, memur emeklisi maaşlarının artışında farklı uygulamanın olması bizi üzmüştür” dedi.

"Emeklilerin yüzde 80’i asgari ücretin altında aylık alıyor" 

Emeklilerin aylıklarının her geçen yıl değersizleşmesi ile ilgili Çalışkan, 2003'teki emekli aylığı ve 2023'teki son durumu hakkında değerlendirmelerde bulundu. Çalışkan,, “Bugün işçi emeklisinin 2003’deki taban aylığıyla asgari ücret farklıydı. Biz yüzde 47 fazla alıyorduk. 2003te 226 lira olan asgari ücret bugün 11 bin 400 lira oldu, yani 51 kat artmış. Bugün emeklilerin yüzde 80’i asgari ücretin altında aylık alıyor” dedi.

"Emekliye refah payı ve milli gelirden pay verilmiyor"

Çalışkan, TÜFE uygulamasının emekli aylıklarına olumsuz etkilerinden bahsederek, “Senelerdir bizim karşı olduğumuz TÜFE uygulaması uygulanıyor. Emekliye sadece TÜFE verildi. Emekliyi, bugüne kadar TÜİK’in dört bürokratının memurunun takdirine bıraktılar. TÜFE’yle emekliye refah payı ve milli gelirden pay verilmediği için 20 senedir emekli bu hale gelmiştir” diye konuştu.

"Biz TÜFE’yi bugüne kadar istemedik hâlâ da istemiyoruz"

TÜFE uygulaması yüzünden emeklinin aylığının her geçen yıl değer kaybettiğini söyleyen Çalışkan, bu uygulama için, “Bugüne kadar istemedik, hâlâ da istemiyoruz” dedi. Çalışkan, TÜFE sisteminin değişmesi gerektiğini ifade ederek, “Hükümetimizden ve parlamentodaki partilerden işçi emeklisinin ve BAĞ-KUR emeklisinin aylıklarının belirlenmesinde eskiden de olduğu gibi katsayıyla gösterge sistemine dönülmesini istiyoruz. Çünkü katsayı sisteminde milli gelir hesaba giriyor. Bugün emekli 20 senedir milli gelirden pay almamıştır” dedi. 

T24.com.tr

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER